MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwoleń. Dobre wieści z Niepublicznego Gimnazjum

Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
Nie ma już żadnych zagrożeń związanych z istnieniem Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu. Co więcej – jego uczniowie doskonale zdali egzaminy gimnazjalne, zdecydowanie lepsze niż średnia krajowa.

Niepubliczne gimnazjum jest prowadzone przez Stowarzyszenie i działa w budynku Liceum Ogólnokształcącego, którego nauczyciele stanowią również jego kadrę. Uczniowie nie płacą czesnego, natomiast gimnazjum płaciło do tej pory starostwu pieniądze tytułem czynszu.

Przed kilkoma tygodniami okazało się, że istnieje zagrożenie dla dalszego funkcjonowania szkoły. Wiązało się to z pozyskaniem tak zwanych funduszy norweskich na termomodernizację całego budynku. Według starostwa w związku z funkcjonowaniem w nim również niepublicznego gimnazjum skorzystanie z tych funduszy byłoby zagrożone, stąd przedstawiło ono propozycję, by gimnazjum przenieść do budynku internatu Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych. Z tym rozwiązaniem nie chciało się pogodzić stowarzyszenie.
Ostatecznie znaleziono kompromis.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci, rodziców i nauczycieli gimnazjum nie zaprzestaje swojej działalności. Zajęcia nadal będą się odbywać w budynku Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego 34. Nie jest prawdą, że szkoła zostanie wygaszona lub zlikwidowana. Umowa najmu będzie przedłużona na co najmniej 3 następne lata. Placówka będzie działać na starych zasadach, nauka w niej pozostanie bezpłatna. Przyjęte rozwiązania pozwolą nie tylko na dokończenie kształcenia przez obecnych uczniów, ale też na przyjmowanie nowych roczników. Ważną informacją dla szóstoklasistów i ich rodziców jest, że klasa pierwsza zostanie utworzona, nawet jeśli liczba uczniów będzie mała i informowali nas członkowie stowarzyszenia.

Te informacje potwierdził Waldemar Urbański, starosta zwoleński. Według niego nowa umowa oznacza wyższy czynsz, a co za tym idzie mniejsze pensje dla nauczycieli. Ale jak zaznacza niepubliczne gimnazjum już na stałe wpisało się w krajobraz oświatowy powiatu a wyniki nauczania potwierdzają potrzebę jego istnienia.

Jak się dowiedzieliśmy czynsz wzrośnie ponad dwa razy, gimnazjum będzie musiało też zwrócić koszty termomodernizacji tej części budynku, którą zajmuje. Niezmienne pozostaje to, że nauka jest bezpłatna.

Honorata Dziwisz, dyrektorka gimnazjum nie tylko bardzo się cieszy z tego, że szkoła nadal będzie działać, ale też podkreśla bardzo dobre wyniki egzaminów gimnazjalnych. Z języka polskiego było 90,6 procent, historii i WOS – 72 procent, matematyki – 84,6 procent, przedmiotów przyrodniczych – 68,5 procent, języka angielskiego na poziomie podstawowym – 82,4 procent oraz na poziomie rozszerzonym – 69,3 procent. To znacznie lepiej niż średnia w gminie, powiecie czy w kraju.

- Gimnazjum znalazło się też w ścisłej czołówce konkursów przedmiotowych organizowanych przez MSCDN, których laureaci są zwolnieni ze zdawania niektórych przedmiotów na egzaminie gimnazjalnym. Mają również pierwszeństwo w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Ogromnym sukcesem zakończy się również start w międzynarodowym konkursie matematycznym Pangea. Nasi uczniowie zajęli 12 i 20 miejsce – dodaje Honorata Dziwisz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie