Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia grupowe w Radomiu. Z rynku znika Carrefour!

/jp/
ilustracja
ilustracja
Do radomskiego "pośredniaka" wpłynęły kolejne zapowiedzi zwolnień grupowych, najwięcej w hipermarkecie Carrefour. Są za to dodatkowe miliony złotych na aktywizację zawodową osób bez pracy.

Wrzesień był kolejnym miesiącem zwrostu bezrobocia w powiecie radomskim. Statystyki są niepokojące, bo w naszym regionie bezrobocie zaczęło rosnąć już w lipcu - w środku prac sezonowych.

W KRAJOWEJ CZOŁÓWCE BEZROBOCIA

We wrześniu na terenie obsługiwanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przybyło 189 osób bezrobotnych. W samym Radomiu liczba osób bez pracy zmniejszyła się o 77 osób, ale w powiecie radomskim wzrosła o 266 osób. Obecnie w Radomiu jest 20 tysięcy 247 bezrobotnych, a w powiecie 16 tysięcy 185 osób.

Według sierpniowych statystyk powiat radomski z bezrobociem sięgającym 29,4 procent należy do ścisłej krajowej czołówki w tej niechlubnej klasyfikacji, a Radom z poziomem bezrobocia wynoszącym 21,6 procent jest miastem zdecydowanie najbardziej dotkniętym plagą bezrobocia wśród polskich miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców.

Sytuacja na rynku pracy będzie się pogarszała, między innymi na skutek zapowiedzi zwolnień grupowych. 143 pracowników zwolni sieć handlowa Carrefour. W miejsce radomskiej placówki tej sieci - w centrum handlowym przy ulicy Żółkiewskiego pojawi się hipermarket sieci Real. Już podpisano umowę o wynajęcie powierzchni z właścicielem obiektu - firmą Echo Investment.

Z kolei 18 osób chce zwolnić z pracy hurtownia spożywcza Tradis, działająca na ulicy Chorzowskiej w Radomiu. W obu przypadkach jako powód zarządzenia zwolnień grupowych podano likwidację.

DOTACJE DLA PRZYSZŁYCH BIZNESMENÓW

Dla radomskiego rynku pracy dobrą wiadomością jest to, że Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu otrzymał z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dodatkowo ponad 6 milionów 300 tysięcy złotych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Pieniądze otrzymają osoby chcące uruchomić działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy zamierzający stworzyć nowe miejsca pracy.

W sumie radomski pośredniak przeznaczy w tym roku na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu 37 milionów złotych, o 11 milionów więcej niż w poprzednim roku.

- Ważne jest to, że dodatkowe pieniądze przeznaczone będą na najbardziej skuteczną formę walki z bezrobociem, czyli zakładanie nowych firm i tworzenie nowych miejsc pracy. Z różnych analiz wynika, że skuteczność tej formy jest nawet większa niż 90 procent. Oznacza to, że co najmniej 9 na 10 firm utworzonych z dotacji nie zamyka działalności po pierwszym roku funkcjonowania - powiedział Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Radomski pośredniak na bieżąco przyjmuje wnioski o dotację. Warto przypomnieć, że wysokość dotacji za założenie mikrofirmy lub utworzenie nowego miejsca pracy wynosi 6-krotność średniej płacy krajowej, czyli obecnie 22 tysiące 118 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie