Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku VAT

Kamil Wojtczak
Zwrot podatku dotyczy materiałów budowlanych, które wykorzystaliśmy między innymi do budowy budynku mieszkalnego. Zwrotem objęte są faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.
Zwrot podatku dotyczy materiałów budowlanych, które wykorzystaliśmy między innymi do budowy budynku mieszkalnego. Zwrotem objęte są faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku.
Jeszcze tylko w tym roku warto gromadzić faktury za materiały budowlane z myślą o odzyskaniu części podatku VAT.

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków, związanych z budownictwem mieszkaniowym, umożliwia odzyskanie części VAT na materiały budowlane. To rekompensata jego podwyżki z 7 do 22 procent po 1 maja 2004 roku.
Zwrotem objęte są faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Ostatni wniosek może być złożony nie później niż do 30 czerwca 2008 roku. Przypominamy wymagania wiążące się z tym zwrotem.

Z jakiego tytułu?

Zwrot podatku dotyczy materiałów budowlanych, które wykorzystaliśmy: do budowy budynku mieszkalnego, do nadbudowania lub rozbudowania budynku dla celów mieszkalnych, do przebudowy lub przystosowania budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego (o ile dzięki temu uzyskaliśmy lokal mieszkalny), do remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Komu?

O zwrot VAT wystąpić mogą osoby mające prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. W przypadku inwestycji, dla których ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. wymaga pozwolenia na budowę, o zwrot VAT ubiegać się mogą także ci, na których pozwolenie to wydano. Małżonkowie, o ile spełniają powyższe wymagania, o zwrot mogą ubiegać się wspólnie. Jeżeli występują o niego oddzielnie, obowiązani są powiadomić o tym właściwe urzędy skarbowe.

Na jakiej podstawie?

Podstawą do uzyskania zwrotu jest posiadana faktura VAT, datowana po 1 maja 2004 roku i dotycząca materiałów, na które z tym dniem stawka VAT wzrosła z 7 do 22 procent. Pełen wykaz materiałów budowlanych, objętych zwrotem VAT, podany został w załączniku do Obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005 r. Listę materiałów wraz z numerem PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) oraz formularze wniosków o zwrot, wraz z instrukcją ich wypełnienia, można też znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl, w dziale Informatory, a także na stronach izb skarbowych. Powinny być również dostępne w urzędach skarbowych.

Kiedy i ile?

Ustawa określa, że prawo do zwrotu VAT uzyskujemy nie tylko po zakończeniu naszej inwestycji (nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji), ale także w trakcie jej trwania - jednak nie częściej niż raz w ciągu roku. Do odzyskania jest 68,18 proc. kwoty VAT, wynikającej z faktur. Mniejszy zwrot (55,23 proc.) należy się tym, którzy korzystali z podatkowej ulgi budowlanej lub remontowej. Tak ustawodawca określił różnicę pomiędzy 7 a 22 proc. stawką VAT. Kwotę zwrotu zaokrągla się do pełnych złotych.

W każdym przypadku zwrot ma ustawowe limity. Oblicza się je na podstawie wskaźnika średniej ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Wskaźnik ten podaje Główny Urząd Statystyczny na użytek wyliczania premii gwarancyjnej dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych (znaleźć go można na stronie www.stat.gov.pl). Dla składanych aktualnie wniosków przyjmuje się wskaźnik ogłoszony przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu.

Jaka jest górna granica zwrotów?

Dla inwestycji wymagających zezwolenia na budowę wynosi ona 12,295 procent równowartości średniej ceny 70 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Czyli aby obliczyć limit mnożymy 12,295 procent razy 70 razy średnią cenę metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, którą GUS podał przed kwartałem, w którym składamy wniosek o dokonanie zwrotu.

W przypadku remontu jest to 12,295 procent równowartości średniej ceny 30 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Jak obliczyć zwrot?

Wysokość zwrotu wyliczamy sami, według wzorów przygotowanych przez ustawodawcę. Jeśli nie korzystaliśmy z ulgi remontowej lub budowlanej, kwotę VAT wynikającą z faktur mnożymy przez 0,6816. Jeśli skorzystaliśmy z ulgi remontowej lub budowlanej, sumę podatku VAT z załączonych faktur musimy pomnożyć przez 0,5523.

Składamy w naszym urzędzie skarbowym wypełniony wniosek i kopie faktur. Oryginały zostawiamy w domu. Mogą się przydać, jeśli trzeba będzie coś udokumentować.

Bądźmy czujni

Problem stanowić może fakt, iż kupowane przez nas wyroby - choć naszym zdaniem uprawniają do zwrotu - to mogą nosić nazwy handlowe, których nie znajdziemy w ministerialnym wykazie. Zwracajmy więc uwagę na symbol PKWiU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług), występujący na fakturze obok nazw wyrobów. W razie jego braku, możemy zażądać wpisania go przez sprzedawcę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zwrot podatku VAT - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie