Sianokosy sprzed lat i te prowadzone współcześnie. Kosa w dłoń i na pole! Czasy dziadków i wnuków dzieli przepaść

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zwózka siana, 1937 rok
Zwózka siana, 1937 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kosa, lniana koszula i ręce gotowe do pracy — tak przed wojną i jeszcze po niej wyglądały sianokosy. W latach 70. przybywało sprzętu, postępowała mechanizacja polskiego rolnictwa, co odzwierciedlają archiwalne zdjęcia. Dziś na pola wyjeżdżają wydajne maszyny, które wyręczają rolnika. Kosiarka, a potem prasa i owijarka pomagają przygotować sianokiszonkę dla bydła lub baloty suchego siana. Dawniej trawę przede wszystkim suszono lub podawano bydłu świeżą. Zobacz, jak zmieniła się praca na wsi.

Przełom maja i czerwca to czas pierwszych sianokosów. Zależnie od warunków pogodowych, może to być jeszcze jeden lub dwa zbiory w tym roku. Na jakość paszy z użytków zielonych wpływa między innymi skład gatunkowy.

Podobnie jak rok temu, tak i w 2023 roku niekorzystnym zjawiskiem dla wegetacji trwałych użytków zielonych były kwietniowe chłodne dni i noce. Takie warunki powodują gorsze krzewienie się traw oraz przejściowo mniejszą intensywność przyrostu zielonej masy[/i], wskazywał GUS w ubiegłorocznej wiosennej ocenie upraw.

Sianokosy dawniej i dziś. Zbiór traw to ważny moment dla hodowców bydła

Trawy użytków zielonych wysoką wartość paszową mają we wcześniejszych fazach rozwojowych, to jest od momentu przed i po wykłoszeniu do początku kwitnienia dominujących gatunków w runi i jest to optymalny moment na ich zbiór na zielonkę, kiszonkę lub siano. Wcześniej skoszona ruń jest bardzo smakowita i chętnie zjadana przez zwierzęta, podpowiada Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Przez lata zmieniła się nie tylko technika zbioru, ale i technologia uprawy, dobór mieszanek nasion. Praca przebiega sprawniej i wydajniej. Zobacz zdjęcia z dawnego i współczesnego koszenia traw

Sianokiszonka to ważna pozycja menu dla bydła. W maju w Polsce jest organizowana cała impreza rolnicza — Zielone Agro Show — poświęcona w całości nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła. W Ułężu odbywa się wystawa maszyn i pokaz ich pracy na polu.

Ciekawostka. Sianokosy, czyli koszenie trawy, a potem suszenie jej na siano doczekały się nawet uwiecznienia na obrazach. Jednym z najsłynniejszych jest obraz Pietera Bruegla starszego z 1565 roku o takim właśnie tytule "Sianokosy".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.