Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamery pomagają pilnować porządku na ulicach Radomia

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- Dzięki kamerom na pewno jest bezpieczniej. Monitoring powinien pojawić się w kolejnych miejscach w mieście – mówi Dariusz Bączek z Radomia.
- Dzięki kamerom na pewno jest bezpieczniej. Monitoring powinien pojawić się w kolejnych miejscach w mieście – mówi Dariusz Bączek z Radomia. Tadeusz Klocek
Wielu sprawców wykroczeń i przestępstw udaje zatrzymać się na gorącym uczynku.

Ryszarda Kitowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu:

- Monitoring obsługiwany jest przez całą dobę przez przeszkolonych pracowników Biura Ochrony Urzędu Miejskiego. Posiadają oni bezpośrednią łączność telefoniczną z policją i Strażą Miejską, co pozwala na podjęcie natychmiastowych działań i niezwłoczne zatrzymanie sprawców.

Ponad trzy i pół tysiąca interwencji podjęli w ubiegłym roku policjanci i strażnicy miejscy dzięki zgłoszeniom z monitoringu. Dzięki kamerom przestępstw i wykroczeń jest znacznie mniej.

Poznaliśmy statystyki dotyczące interwencji przekazanych policji i Straży Miejskiej w ubiegłym roku. Pracownicy monitoringu przekazali służbom dokładnie 3535 sygnałów o łamaniu prawa. To od 231 więcej niż 2551 informacji przekazano strażnikom miejskim, pozostałe - policji. - 2143 sprawców wykroczenia lub przestępstwa udało się zatrzymać na gorącym uczynku - informuje Ryszarda Kitowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego.

NAJWIĘCEJ PRZY DWORCU

Najwięcej przypadków łamania prawa zarejestrowały kamery na placu Dworcowym - 521 interwencji, u zbiegu ulic 25 Czerwca i Struga - 318 i na placu Konstytucji 3 Maja - 155.

Jakich wykroczeń i przestępstw dotyczą najczęściej interwencje przekazywane przez pracowników monitoringu? - To zwykle spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, dewastacje, zakłócanie ładu i porządku - wylicza Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. Wandale często wybijają szyby w wiatach przystankowych albo niszczą drzewka. - Kilka dni temu właśnie dzięki kamerom zatrzymaliśmy mężczyznę, który łamał młode drzewa przy ulicy Warszawskiej - opowiada Stępień.

TO TAKŻE POMOC

Zdarza się także, że pracownicy monitoringu dostrzegają osoby potrzebujące pomocy. - Jeździliśmy do osób, które zasłabły na ulicy, niedawno kobieta dostała ataku padaczki. Dzięki temu, że zauważyli to pracownicy monitoringu, udało się szybko udzielić jej pomocy - mówi rzecznik strażników.

Urzędnicy przyjmują także prośby od mieszkańców dotyczące lokalizacji kamer. - Na prośbę mieszkańców zmieniliśmy lokalizację kamery na terenie Miasta Kazimierzowskiego. Kamera z ulicy Grodzkiej przy postoju taxi przeniesiona została na w okolice kościoła farnego. Dzięki temu zwiększył się zasięg wizyjny kamery. W tej chwili widać całą ścieżkę przy kościele - miejsce, gdzie często dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń - mówi Kitowska.

W ubiegłym roku zakupiono dwie kamery zapasowe do systemu monitoringu miejskiego. Aktualnie w systemie pracuje 61 kamer. Są plany dotyczące dalszego rozwoju sieci kamer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie