Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Herling-Grudziński Festiwal w Kielcach. Wielu gości na spotkaniu z Anitą Werner i Michałem Kołodziejczykiem

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Dwójka dziennikarzy: Anita Werner i Michał Kołodziejczyk przyjechali do Kielc na zaproszenie II Herling-Grudziński Festiwal "Pociąg do literatury" by opowiedzieć o swojej książce „Mecz to pretekst”.

- To nie jest książka tylko dla fanów futbolu – przekonywali oboje. - Piłka nożna tłumaczy świat. To co dzieje się na meczach, na trybunach, zachowania kibiców pozwalają lepiej zrozumieć to, co dzieje się na świecie, czym jest futbol dla ludzi. Jaką pełni rolę.

Książka zaprasza do odwiedzenia 6 regionów, w których futbol jest niemal religią. To miejsca, gdzie sport, zwłaszcza piłka nożna, przeżywany jest przez kibiców bardzo intensywnie. Miesza się go z polityką, a często jest nierozerwalnie związany i z wojną. - Wybieraliśmy te destynacje, które były w miarę łatwo dostępne. Materiały zbieraliśmy kilka lat rozmawiając z blisko 70 osobami, które są najbardziej zaangażowane w futbolowy świat. Pokazaliśmy wiele niezwykłych historii związanych z piłką nożną. Np. szkółkę założoną przez znanego bośniackiego zawodnika Predraga Pasica w oblężonym Sarajewie. - Dla dzieci biorących udział w treningach najważniejszym zadaniem było nie dać się zabić w czasie drogi na zajęcia. Szczęśliwie nikt w ich trakcie nie zginął. W ostrzeliwanym mieście te zajęcia były namiastką normalności.

Niezwykłym miejscem, w który swoja rolę odgrywał futbol był Izrael. Jedna z fundacji prowadzi tam warsztaty piłkarskie dla dzieci z Izraela i Palestyny uważając, że to najlepszy sposób na zasypywanie przepaści niechęci i nienawiści.

Książka ukazuje też niecodzienne podejście do piłki nożnej w Kosowie. - Bałkany znane są z tego, że mecze tam rozgrywane mają bardzo wysoką temperaturę. Jednak w Kosowie przyjęto inną politykę witając wszystkich zawodników bardzo przyjaźnie, kibicując im – opowiadał Michał Kołodziejczyk. - Oni tę swoją gościnność i serdeczność traktują jako promocję własnej państwowości, bo nie można zapominać, że np. Serbia nie uznaje Kosowa.

Książka została wydana tuż przed wybuchem pandemii. - Odbyły się tylko 2 spotkania z czytelnikami, bardzo nam ich brakowało i bardzo cieszymy się widząc was tutaj – mówiła do słuchaczy Anita Werner.

Zobacz także program festiwalu na kolejne dni:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto