Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w Ostrowcu Świętokrzyskim zgromadziło mnóstwo osób. Wybrzmiały najpiękniejsze fragmenty „Nad Niemnem”. Zobacz zdjęcia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
Po raz kolejny w Ostrowcu Świętokrzyskim mieszkańcy zasiedli do czytania lektury w akcji Narodowego Czytania. W tym roku obywa się ono po raz 12. Tegoroczną lekturą jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie w Ostrowcu Świętokrzyskim

Zainicjowana w 2012 roku akcja Narodowego Czytania zgromadziła wielu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym roku Polacy czytają powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Ostrowczanie podkreślają, że to klasyka literatury.
- Kiedy kapituła narodowa wybrała Elizę Orzeszkową i Nad Niemnem, bardzo się ucieszyłam i już wtedy postanowiłam, że będę czytać, to klasyka – mówi Bożena Gniazdowska prezes klubu literackiego ASPEKT.

- Te opisy przyrody, akcja dzieje się na Litwie zaraz po powstaniu styczniowym, piękność tego opisu, charakterystyka szlachty i wątek miłosny, to wszystko jest warte ocalenia

– podkreśla pani prezes.

Paweł Górniak dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej zauważa, że od kilku już lat Narodowe Czytanie w Ostrowcu Świętokrzyskim, przyciąga wiele osób, które bardzo chętnie czytają literaturę.
- Dobrą tradycją się stało, że staramy się w tego typu akcjach uczestniczyć. W tym roku podobnie jak w latach minionych, połączyliśmy siły czyli mamy trzech organizatorów: Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna i Biblioteka Akademicka. Formuła jest zawsze bardzo podobna, zapraszamy gości, w tym pan prezydent, pani przewodnicząca rady miasta ale zapraszamy wszystkich mieszkańców, lista liczy kilkadziesiąt osób – dodaje dyrektor.

Narodowemu Czytaniu towarzyszyły również opowieści o autorce, które zostały przygotowane przez Edytę Wojtiuk– Wołodkiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu i Barbarę Bakalarz – Kowalską z Biblioteki Akademii Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu.
- Powiemy troszkę ciekawostek o naszej bohaterce, dlaczego ona, dlaczego Nad Niemnem. Myślę, że po tym, nawet najbardziej zagorzali oponenci, troszeczkę się przekonają – tłumaczy Edyta Wojtiuk – Wołodkiewicz. - Eliza Orzeszkowa nie przystawała do swoich czasów i można ją nawet nazwać taką polską George Sand i feministką, emancypantką, która walczyła o prawa kobiet, która była wyzwolona – dodaje Barbara Bakalarz – Kowalska.

Pierwszy fragment powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” przeczytał wiceprezydent Artur Łakomiec.
- Ostrowiec, jak widać, cały czyta. To czytelnictwo wróciło do łask, w czasie pandemii, kiedy musieliśmy się izolować, nasi mieszkańcy wzięli książki do ręki. Będę miał zaszczyt dziś rozpocząć akcję w ostrowieckie Narodowe Czytanie – mówi Artur Łakomiec i dodaje, że to nie jest łatwa lektura. - Sięgnąłem po tę lekturę w życiu dorosłym ponownie i całkowicie inny obraz, całkowicie inne spojrzenie na bohaterów i całą narrację – dodał wiceprezydent.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono między innymi sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. 
Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino.
Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej.
Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. 
Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto