Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła czytelnia sensoryczna powstała w Sandomierzu. To miejsce, gdzie czytanie jest dostępne dla osób z wadą wzroku. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Hamaki, fotel do masażu, laptopy z oprogramowaniem dla niewidomych, urządzenie lektorskie, to tylko część wyposażenia nowej czytelni sensorycznej, jaka powstała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu. Stworzenie takiej przestrzeni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu jest działaniem innowacyjnym.

Niezwykła czytelnia sensoryczna powstała w Sandomierzu.

To pierwsza tego typu inicjatywa skierowana do tak szerokiego grona odbiorców, która ma służyć nie tylko celom naukowym, rekreacyjnym, ale także terapeutycznym i integracyjny.

Podczas czwartkowej prezentacji nowej czytelni sensorycznej swoje zdanie i podziw wyrazili przedstawiciele lokalnych władz, ale także osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niewidome i niedowidzące.

Wojciech Dumin dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu przypomniał, że podczas ubiegłorocznego, gruntownego remontu placówki likwidowano bariery architektoniczne w dostępie do biblioteki.

- Nie mamy progów, mamy możliwość podjazdu na wózki inwalidzkim od ulicy Parkowej, dysponujemy windą osobową, która także ułatwia poruszanie się po każdej kondygnacji naszej biblioteki. Stąd pomysł, aby pójść dalej - powiedział Wojciech Dumin.

Tym pomysłem było stworzenie niezwykłej czytelni sensorycznej. Pomysłodawcą projektu złożonego do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych była Aleksandra Pawłowska Mazur. Wniosek został zatwierdzony pozytywnie. Na jego realizację biblioteka otrzymała ponad 160 tysięcy dofinansowania.

- Głównym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni, by dzięki stymulacji zmysłów uczynić proces czytania jak najbardziej efektywnym i atrakcyjnym dla czytelnika – dodała koordynatorka projektu.

Czytelnia sensoryczna przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem czytelników z niepełnosprawnościami i wykluczeniami, którzy spotykają się z barierami architektonicznymi oraz mentalnymi w dostępie do kultury. - Zamierzeniem projektu było usunięcie tych barier i wyrównanie szans takim osobom w dostępie do dóbr kultury – tłumaczył Wojciech Dumin, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. - Specjalnie zaaranżowane i wyposażone pomieszczenie nie tylko ułatwia koncentrację, ale także działać stymulująco i relaksacyjnie zarówno dla osób z wykluczeniami jak i pozostałych czytelników.

Cel ten został osiągnięty poprzez zakup oryginalnego wyposażenia. W czytelni sensorycznej, w której dominują ciepłe kolory, na czytelników czekają sensoryczne pufy, hamaki, laptopy z oprogramowaniem dla niewidomych, urządzenie lektorskie, tablety. Księgozbiór także został powiększony o książki z dużą czcionką oraz w alfabecie brajla, audiobooki. - W zakupie uwzględniliśmy zakup książek dla osób z niepełnosprawnościami, dla osób niewidomych i słabowidzących - dodała Aleksandra Pawłowska Mazur. - Czytelnia wyposażona została w specjalistyczne urządzenia daje osobom, do tej pory wykluczonym, możliwość korzystania z oferty biblioteki w pełnym wymiarze.

Obok czytelnia działa także multiroom, który pozwala bawić się światłem i dźwiękiem. Uroczyste otwarcie czytelni odbędzie się 27 czerwca na spotkaniu z pisarzem Wojciechem Bonowiczem, który działa na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto