Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

Marek Piórecki
Marek Piórecki
W sandomierskim Domu Długosza, przez cały sezon letni można podziwiać dwie nowe wystawy w ramach projektu „Ocalone dziedzictwo”. Pierwsza z wystaw – „Sandomierska korona hełmowa” dotyczy historii odnalezienia w 1910 roku, w ogrodzie dawnego klasztoru Panien Benedyktynek korony hełmowej, która jest uważana za pamiątkę po królu Kazimierzu Wielkim. Wobec unicestwienia polskich klejnotów koronacyjnych, korona stanowi dziś jedną z nielicznych pamiątek po polskich królach.

Druga wystawa, zatytułowana „Sandomierski epizod wojennych losów ołtarza Wita Stwosza” ma ukazać historię ukrycia od 1 września do 5 października 1939 roku 30 skrzyń z rzeźbami ołtarza Wita Stwosza – w przedsionku katedry i gmachu Seminarium Duchownego. Transportem skrzyń kierował Karol Estreicher jun., który w latach 1936-1937 urządzał Muzeum Diecezjalne w Domu Długosza. Wystawa przedstawi także problematykę wojennej grabieży sandomierskich dzieł sztuki.

Dodatkowo, w dniu 19 września, w Muzeum Diecezjalnym odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji”. Wydarzenie ma na celu zapoznanie z walorami smakowymi roślin opisanych przez wielkiego botanika i medyka polskiego Renesansu kanonika sandomierskiego Marcina z Urzędowa.

Kanonik sandomierski Marcin z Urzędowa w swoim dziele „Herbarz polski” wydanym w 1595 roku opisał około 400 gatunków roślin leczniczych. Był to pierwszy oryginalny polski zielnik, oparty na badaniach terenowych, między innymi w ziemi sandomierskiej. W tym dziele oprócz właściwości leczniczych i występowania roślin autor zawarł również subiektywne opisy smaków wielu z nich, między innymi smak lukrecji, którego Marcinowy opis posłużył do sformułowania nazwy wydarzenia EDD: Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji. Ciekawostką jest fakt, że Marcin z Urzędowa lukrecję uprawiał w swoim sandomierskim ogrodzie. Do prezentacji roślin i ich smaków podczas wydarzenia posłużą rośliny rosnące w Ogrodzie Marcina z Urzędowa zrekonstruowanym przy Domu Długosza.

Źródło: UM Sandomierz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto