Wypalenie zawodowe wśród kobiet. Boryka się z nim jedna czwarta pracownic

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Kobiety zmagają się z wypaleniem zawodowym. Jak reagują na to pracodawcy?
Kobiety zmagają się z wypaleniem zawodowym. Jak reagują na to pracodawcy? 123rf
W najnowszym raporcie firmy Deloitte ujawniono, że niemal jedna czwarta kobiet na świecie zmaga się z wypaleniem zawodowym. Co więcej, dziewięć na dziesięć firm nie podejmuje wystarczających działań na rzecz równouprawnienia. Te alarmujące dane rzucają światło na poważne problemy, z jakimi borykają się kobiety w miejscu pracy, od agresji po molestowanie seksualne i brak wsparcia w kontekście problemów zdrowotnych. Analiza skupia się na wyzwaniach, przed którymi stoją kobiety, i wskazuje kierunki, w jakich organizacje mogą podjąć działania, aby poprawić sytuację.

Spis treści

Wypalenie zawodowe to wciąż znaczący problem

W 2024 roku prawie 25% badanych kobiet przyznało, że zmaga się z wypaleniem zawodowym. Chociaż odsetek ten jest niższy niż w poprzednich latach, nadal stanowi on poważny problem. W 2023 roku 28% kobiet doświadczało wypalenia, a dwa lata wcześniej odsetek ten wynosił nawet 46%. Spadła również liczba kobiet należących do mniejszości etnicznych, które odczuwają wypalenie zawodowe – z 28,5% do 23%.

Połowa zapytanych kobiet stwierdziła, że odczuwa większy stres związany z pracą w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej, 31% kobiet doświadczyło agresji w miejscu pracy, a 4% zostało poddanych molestowaniu seksualnemu. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza dla kobiet LGBT+, z niepełnosprawnościami i należących do mniejszości etnicznych, gdzie odsetek doświadczających agresji wynosi odpowiednio 54%, 40% i 45%.

Kultura milczenia?

Jak wynika z raportu, problemem jest również brak zgłaszania przypadków agresji i molestowania seksualnego. „42 proc. ankietowanych kobiet nie zgłasza agresji w pracy, a 44 proc. molestowania seksualnego” - wskazuje raport. Główną przyczyną jest przekonanie, że doświadczone zdarzenia nie były wystarczająco poważne. Dodatkowo, 10% kobiet nie złożyło skargi z obawy o swoją karierę.

- Pracodawcy powinni z całą mocą przeciwdziałać zachowaniom, które naruszają bezpieczeństwo kobiet, a także stworzyć warunki, w których nie będą one bały się zgłaszać złamania prawa. Podstawą budowania kultury zachęcającej do otwartej komunikacji jest przede wszystkim dawanie pozytywnego przykładu przez liderów - podkreśla Joanna Świerzyńska, partnerka zarządzająca Deloitte w Polsce, krajach Bałtyckich i Ukrainie.

Zdrowie kobiet a miejsce pracy

Raport zwraca również uwagę na problemy zdrowotne kobiet, które negatywnie wpływają na ich sytuację zawodową. Aż 27% ankietowanych kobiet doświadcza problemów zdrowotnych związanych z menstruacją, menopauzą lub płodnością, takich jak poronienia czy ciąże wysokiego ryzyka. Co więcej, 42% kobiet przychodzi do pracy, mimo że odczuwają silny ból, co stanowi wzrost o 19 punktów procentowych w porównaniu do ubiegłego roku.

Raport wskazuje, że większość firm nie podejmuje działań na rzecz równości płci. Tylko 11% ankietowanych kobiet spotkało się z takimi działaniami, a 18% dowiedziało się o wyznaczonych przez firmę celach w tej kwestii. Na stanowiskach liderskich tylko 26% kobiet dostrzegło zróżnicowanie płciowe.

- Wyrównywanie szans w miejscu pracy jest ważne dla wszystkich pracowników, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy orientację seksualną. Podstawą awansu powinny być wyłącznie kompetencje i zaangażowanie, co pozytywnie wpływa na motywację i zaufanie ludzi do firmy – zaznacza Joanna Świerzyńska.

Raport „Women @ work 2024: A Global Outlook” przedstawia złożony obraz wyzwań, z jakimi borykają się kobiety w miejscu pracy na całym świecie. Od wypalenia zawodowego po brak równości płci, dane te wskazują na potrzebę pilnych działań ze strony pracodawców. Poprawa sytuacji wymaga zaangażowania i zmian na wielu poziomach, od polityki firmy po kulturę organizacyjną, aby stworzyć środowisko pracy, w którym kobiety czują się bezpieczne, wspierane i doceniane.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu