Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 września, równo 80 lat temu, wybuchła II wojna światowa. Pamiętamy i przypominamy ten dramat

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
W niedzielę, 1 września minie dokładnie 80 lat od dnia, gdy wybuchła wojna mająca ogromny wpływ na losy świata. Upamiętnimy bohaterów tamtych dni, którzy przelali krew dla ojczyzny.

Tarnobrzeg
1 września o godzinie 4.45 (godzina ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę) na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu (ulica Targowa), odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach weźmie udział prezydent Tarnobrzega. Zaproszenie skierowano także do tarnobrzeskich kombatantów oraz Strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2002 Tarnobrzeg imienia Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie”. Z kolei o 11 w klasztorze dominikanów odprawiona zostanie msza święta o pokój i za ofiary II wojny światowej. O godzinie 16 w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega zostanie otwarta wystawa „Tarnobrzeski wrzesień 1939”. O godzinie 17 odbędzie się śpiewanie pieśni żołnierskich na Placu Surowieckiego w Tarnobrzegu.

Nowa Dęba
Obchody 80-lecia wybuchu wojny rozpoczną się w sobotę, 31 sierpnia VI Rajdem Rowerowym „Akcja Burza” - początek o godzinie na parkingu przy kościele Matki Bożej Królowej Polski. W niedzielę, 1 września uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.30 na placu przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury, otwarcie wystawy „Wrzesień 1939 w rejonie Dęby” i wykład Tomasza Sudoła z Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejne wydarzenia: godzina 15.15 - zbiórka pod Krzyżem Walecznych (ulica Szypowskiego 1), przemarsz ulicą Kościuszki na cmentarz; 15.45 koncert orkiestry dętej; 16 msza święta polowa w intencji poległych w II wojnie światowej, hymn, wystąpienie okolicznościowe, złożenie kwiatów, salwa honorowa. W poniedziałek, 2 września w Chmielowie o godzinie 10 msza święta, o 11 - uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Bombardowania Chmielowa.

Gorzyce
Uroczystości zaplanowano na placu przed remizą OSP. 1 września symbolicznie w godzinie wybuchu wojny (4.45) zostaną włączone syreny strażackie oraz dzwony w gorzyckim kościele. Następnie, przy dźwiękach hymnu państwowego, na maszt zostanie wciągnięta flaga. Wspomniani zostaną mieszkańcy gminy Gorzyce, którzy walczyli i ginęli na różnych frontach wojennych. Za spokój ich dusz zostanie odmówiona modlitw a następnie w kościele msza święta.

Stalowa Wola
Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej oraz dyrektor Miejskiego Domu Kultury zapraszają na obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które odbędą się 1 września.
Program: godzina 16 - uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w bazylice konkatedralnej; 17 - Uroczysty przemarsz Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego Garnizonu Nisko oraz Orkiestry Dętej MDK z Bazyliki Konkatedralnej na Plac Piłsudskiego; 17.30 - Oficjalne uroczystości wojskowe na Placu Piłsudskiego; 18 - koncert w wykonaniu: Zespołów Stalowowolskiego Towarzystwa Artystycznego STOWART oraz Miejskiego Domu Kultury: Chóru Dworskiego /Grupa Męska/, Grupy Wokalnej Pałacyk Michla oraz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod kier. Edwarda Horoszko.

1 września (niedziela) o godzinie 18, podczas wernisażu w Muzeum Regionalnym odbędzie się otwarcie nowych wystaw, przybliżających te tragiczne lata w Stalowej Woli, Rozwadowie i okolicznych miejscowościach.
Pierwszą z nich jest ekspozycja czasowa „Prywatna wojna. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej” przypominająca wojenne wydarzenia, emocje, strach, ale też nadzieję, bohaterstwo i ocalenie. Ekspozycję podzielono na pięć stref. Pierwsza wprowadza widza w militarne zmagania polskich żołnierzy. Przybliża sylwetki żołnierzy pochodzących z Rozwadowa i okolicznych miejscowości, którzy brali udział w kampanii wrześniowej, a później kontynuowali walkę z niemieckim najeźdźcą będąc już w formacjach wojskowych tworzonych na zachodzie Europy oraz w ZSRR. Kolejne strefy to często losy zwyczajnych ludzi i ich walka z okupantem poza okopem.

Rozpoczyna ją historia fałszywej epidemii tyfusu wywołanej przez lekarzy Stanisława Matulewicza i Eugeniusza Łazowskiego, którzy tym samym uchronili wielu mieszkańców Nadsania przed wywózką na roboty, aresztowaniem, a nawet śmiercią. Doktor Eugeniusz Łazowski otoczył opieką medyczną również Żydów. Osobny blok wystawy poświęcony został eksterminacji żydowskiej społeczności Rozwadowa i historii żydowskich obozów pracy w Stalowej Woli (obóz na terenie huty stali) i Rozwadowie (obóz w lasku zwanym Młodyniem), które stały się miejscami kaźni dla tysięcy zobozowanych tu Żydów z różnych regionów Polski. Kolejna część ekspozycji to indywidualne losy działaczy ruchu oporu, więźniów obozów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - braknie wody

Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie