Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - tak będziemy ją obchodzić w powiecie stalowowolskim

Zdzisław Surowaniec
Nagrobek powstańca styczniowego ks. Jana Leszczyńskiego na rozwadowskim cmentarzu parafialnym.
Nagrobek powstańca styczniowego ks. Jana Leszczyńskiego na rozwadowskim cmentarzu parafialnym. Zdzisław Surowaniec
Przypadająca 22 stycznia 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego obchodzona będzie także w naszym regionie. Także w powiecie stalowowolskim, gdzie przebiegała granica miedzy zaborem rosyjskim i austriackim.

Powstanie Styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, kiedy nasiliły się represje wobec Polaków. W powiecie stalowowolskim większość ziem należała do Galicji podległej cesarstwu Austro-Węgierskiemu. Do Rosji należały ziemie w gminie Zaklików i Radomysla nad Sanem. I tam doszło do walk.

CARSKIE MAGAZYNY

W maju 1863 roku, 200-osobowy oddział dowodzony przez jednego z najsłynniejszych powstańców Marcina "Lelewela" Borelowskiego, zaatakował w Zaklikowie miejscowe magazyny carskiej straży granicznej i zdobył spore zapasy zaopatrzenia. Walko toczyły się także we wsiach Lipa i Zdziechowice.

W walkach powstańczych uczestniczyli również mieszkańcy pobliskich miejscowości leżących na terenie zaboru austriackiego. Tak było na przykład z około 40-osobową grupą radomyślan, którzy pod dowództwem Jędrzeja Pantery i Teodora Cukrowskiego przekroczyli zaborczy kordon i z powodzeniem zaatakowali rosyjski garnizon w Janowie Lubelskim. Rok później, gdy powstanie chyliło się już ku upadkowi, do Radomyśla powróciła zaledwie połowa uczestników tej wyprawy. Reszta zginęła podczas walk z Rosjanami.

PAMIĄTKI Z ZABORÓW

Dziś z okresu zaborów pozostały pamiątki. Przy kościele parafialnym w Zaklikowie znajduje się oryginalny słup graniczny oddzielający zabory Rosyjski i Austriacki. Między Lipą i Dąbrową Rzeczycką w ubiegłym roku powstała rekonstrukcja przejścia granicznego między zaborami. W Stalowej Woli na cmentarzu parafialnym znajduje się obelisk poświęcony powstańcom. Niedaleko od niego pochowany został ks. Jana Leszczyński, pochodzący z Gorzyc powstaniec styczniowy zmarły w 1906 roku. Trwają starania o rekonstrukcję zabytkowego nagrobka.

Zachowała się także informacja, że jeden mieszkaniec Rozwadowa (dziś osiedle Stalowej Woli) wziął udział w Powstaniu Styczniowym. To szlachcic Grzegorz Rozwadowski. Aresztowany był 28 marca 1864 r. za należenie do "partii żandarmów wieszateli". Zwolniony 31 tego samego roku.

MSZE ZA POWSTAŃCÓW

Uroczystości związane z obchodami 150. rocznicy Powstania Styczniowego odbędą się w Radomyślu nad Sanem 21 stycznia 2013 r. Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów na cmentarzu na "Zjawieniu", następnie będzie przemarsz do nowego kościoła, gdzie o godzinie 17.00 odprawiona zostanie msza w intencji powstańców.

W Zaklikowie Stowarzyszenie Kulturalno-Społecznie imienia Anny Nagórskiej weźmie 22 stycznia udział w mszy świętej poświęconej powstańcom. Początek o godzinie 17. Potem zapalone zostaną znicze na grobach pięciu powstańców styczniowych i na zbiorowej mogile, gdzie są pochowani bezimienni powstańcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie