2 liga. Stal Stalowa Wola wygrała z Legionovią Legionowo i awansowała na bezpieczne miejsce w tabeli! (GALERIA)

Damian Wiśniewski
W meczu 27 kolejki drugiej ligi Stal Stalowa Wola pokonała u siebie Legionovię Legionowo 2:0. Dzięki temu awansowała na bezpieczne miejsce w tabeli ligowej.

Szymon Szydełko wystawił na to spotkanie identyczny skład, jak ten, który wybiegł od początku na mecz poprzedniej kolejki ze Stalą Rzeszów. Wtedy zielono-czarni zwyciężyli 3:0 i trener jednak zadziałał według zasady, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Jednak, ponieważ z tonu jego wypowiedzi na konferencji prasowej po tamtym spotkaniu można było wywnioskować, iż jakieś rotacje będą wprowadzone.

W pierwszej połowie mecz był prowadzony w dość spokojnym tempie. Grę prowadziła Stal, ale nie wynikało z tego za dużo zagrożenia pod bramką przeciwnika.

Gra gospodarzy opierała się przede wszystkim na dośrodkowaniach z bocznych sektorów boiska, albo ze stałych fragmentów gry. Tych natomiast nie brakowało, ponieważ ofensywni gracze Stali byli często kopani i faulowani przez swoich rywali. Zwłaszcza Kacper Śpiewak, którego kontrola nad piłką, ustawianie się do gry w ataku z meczu na mecz robią coraz większe wrażenie.

W akcjach Stali długo jednak brakowało przysłowiowej "kropki nad i". Dośrodkowania zazwyczaj były nieznacznie niecelne, ani Bartosz Sobotka, ani Piotr Mroziński nie potrafili długo zagrać dokładnej piłki w pole karne Legionovii. Jej obrońcy dobrze się zresztą spisywali i szybko kasowali zagrożenie pod własną bramka.

Stal starała się również przedostać bliżej bramki za pomocą długich podań z głębi pola adresowanych czy to do Kacpra Śpiewaka, czy Michała Fidziukiewicza. W ten sposób jednak również nie udawało się zagrozić rywalowi - zazwyczaj takie futbolówki padały bowiem łupem albo obrońców albo bramkarza.

Najgroźniejszą przed przerwą sytuację udało się Stali stworzyć w doliczonym czasie gry. Wtedy po wrzutce z rzutu rożnego piłka w końcu spadła na jednego z zawodników ubranych w zielono-czarną koszulkę. Michał Płonka oddał dobry strzał głową, ale jeden z obrońców rywali wybił ją tuż sprzed linii bramkowej. Oddać jednak należy stalowowolanom, że grali bardzo mądrze w obronie - nie pozwolili przeciwnikowi praktycznie na żadną sytuację bramkową.

Druga połowa przyniosła zgromadzonym na stadionie przy ulicy Hutniczej 15 kibicom dużo więcej radości.

Już w 51. minucie gry prowadzenie gospodarzom dał Michał Fidziukiewicz. Po dośrodkowaniu Waszkiewicza z lewej strony boiska piłka spadła pod nogi napastnika Stali, a ten nie dał szans bramkarzowi.

Stal złapała po tym golu wiatr w żagle i zaczęła grać dużo swobodniej, a jej akcje były rozgrywane na większym tempie i większym rozmachu. Dziesięć minut potem było już 2:0. Fidziukiewicz tym razem zagrał prostopadłą piłkę w szesnastkę do Bartosza Sobotki, a ten podał wzdłuż bramki do Kacpra Śpiewaka. Wychowanek Stali podwoił jej prowadzenie.

I choć do końca meczu żadna bramka już nie padła, to wynik mógł być wyższy. Najbliżej gola na 3:0 był Adam Waszkiewicz, który jednak przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Legionovii, Damianem Podleśnym.

Największe zagrożenie pod bramką Stali stworzył natomiast jej były piłkarz, wprowadzony z ławki rezerwowych Andrzej Trubeha. W 84. minucie zszedł on z piłką z prawej strony pod pole karne, oddał strzał, ale był on nieznacznie niecelny.

Legionovia nie potrafiła w tym pojedynku być tak groźnym zespołem jak wtedy, gdy urywała punkty najmocniejszym ekipom drugiej ligi. Z Widzewem Łódź bowiem wygrała niedawno 2:1, a z GKS Katowice zremisowała 0:0. Tym razem punktów nie zdobyła.

Ostatecznie Sal wygrała więc 2:0 i po drugim meczu z rzędu może sobie dopisać trzy punkty. Dzięki nim awansowała na bezpieczną lokatę w tabeli, 13. Po 27 meczach ma na swoim koncie 34 punkty, ale zaznaczyć trzeba, że jej mecz był jedynym jak dotąd rozegranym w tej kolejce. Pozostałe odbędą się jutro i być może Stal wróci do strefy spadkowej.

Stal Stalowa Wola - Legionovia Legionowo 2:0 (0:0)