Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

24 Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”

Klaudia Tajs
Ponad 350 wykonawców i opiekunów przyjechało w sobotę do Baranowa Sandomierskiego na festiwal „Dziecko w Folklorze”. To wyjątkowe święto dziecięcej kultury, wrażliwości, wyobraźni. Jedyny festiwal w Polsce skupiony wyłącznie na dziecku.

- Ten festiwal pozwala nam przypomnieć sobie, skąd wywodzi się nasza kultura, bo pokazuje piękno i różnorodność naszej polskiej kultury ludowej - powiedziała Renata Domka, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim. - Zapotrzebowanie na festiwal jest, bo w tym roku mamy aż o 100 wykonawców więcej, niż rok temu. Jeden z zespołów zaprezentuje sukę biłgorajską, instrument wzbudzający emocje. Są tylko dwie, trzy szkoły, które odrestaurowały instrument. Festiwal to także promocja naszej kultury lasowiackiej.

Przesłuchania konkursowe odbywały się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Uczestnicy prezentowali się w sześciu kategoriach. Występy oceniali specjaliści z dziedziny etnografii i muzykologii. Wiesława Hazuka - etnochoreograf, ekspert CIOFF (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), dr Kinga Strycharz-­Bogacz etnomuzykolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka wielu publikacji z zakresu muzyki ludowej, tradycji muzyczno­religijnej, dyrygentka, oraz Jolanta Dragan – Kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, badaczka kultury ludowej.

Instruktorzy przyjeżdżający na festiwal mogli uczestniczyć w warsztatach etnograficznych, które poprowadziła Barbara Nazarewicz - etnograf, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, twórczyni szkółki garncarskiej w Łążku Garncarskim, autorka licznych publikacji historycznych i etnograficznych. Opiekunowie uczestników festiwalu mogli także liczyć na indywidualne konsultacje. Po południu na Rynku w Baranowie były animacje, warsztaty dawnego rękodzieła i pokazy rzemiosł, turnieje i zabawy plebejskie. Nie zabrakło słodkości, lodów. Na scenie plenerowej zaprezentowały się dziecięce zespoły ludowe, biorące udział w festiwalu. Z koncertem dla dzieci i dorosłych wystąpiła Kapela Wujka Idziego. Z kolei widowisko lasowiackie zaprezentowały panie z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie