Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat Kopalni Siarki "Machów". Był okolicznościowy referat i film przypominający historię wydobycia

Klaudia Tajs
Piątkowy jubileusz rozpoczął koncert orkiestry górniczej przed Tarnobrzeskim Domem Kultury.
Piątkowy jubileusz rozpoczął koncert orkiestry górniczej przed Tarnobrzeskim Domem Kultury. Klaudia Tajs
50-lecie swojego istnienia obchodziła w piątek będąca w likwidacji Kopalnia Siarki "Machów". W symbolicznym i skromnym spotkaniu w Tarnobrzeskim Domu Kultury uczestniczyli byli pracownicy i dyrektorzy zakładu, który przez prawie pół wieku, był jednym z największych pracodawców w mieście i regionie.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć sztandaru Kopalni Siarki Machów.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć sztandaru Kopalni Siarki Machów. Klaudia Tajs

Na uroczystości nie mogło zabraknąć sztandaru Kopalni Siarki Machów.
(fot. Klaudia Tajs)

Kopalnia Siarki Machów powstała w 1964 roku. Przez 30 lat wydobywano z niej "polskie złoto" czyli polską siarkę. Wydobycie prowadzono do końca 1992 roku, gdy z przyczyn ekonomicznych zatrzymano roboty eksploatacyjne. W kopalni wydobyto 55,8 milionów metrów sześciennych rudy siarkowej, z której wyprodukowano około 11 miliona ton siarki. W 1994 roku kopalnia została postawiona w stan likwidacji. Od tego czasu trwa żmudny i trudny proces rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego wraz z terenami przyległymi, który ma zakończyć się pod koniec 2015 roku. Obecnie w kopalni pracuje 51 osób.

KOPALNIA TO LUDZIE

Piątkowy jubileusz rozpoczął koncert orkiestry górniczej przed Tarnobrzeskim Domem Kultury, po którym w sali widowiskowej przypomniano o zasługach "kopalni dla Tarnobrzega". - Dzięki kopalni rozbudowało się miasto, powstały nowe osiedla, szkoły, przedszkola i budynki użyteczności publicznej - mówił Robert Niedbałowski, likwidator Kopalni Siarki Machów. - Mówiąc kopalnia mamy przed oczami gigantyczne wyrobisko, olbrzymie zwałowarki, tysiące ton sprzętu. Kopalnia siarki to przede wszystkim ludzie. To setki i tysiące siarkowych górników, którzy przez kilkadziesiąt lat tworzyli jej historię.

Na przestrzeni 50 lat istnienia Kopalni Siarki "Machów" zmieniał się krajobraz od "dołka machowskiego", posiadającego głębokość dochodzącą do 110 metrów i powierzchni około 460 ha, do głębokiego na 42 metry i powierzchni około 500 ha Jeziora Tarnobrzeskiego o krystalicznie czystej wodzie. - Jezioro Tarnobrzeskie to sztuczny zbiornik wodny wykonany staraniem wszystkich górników, sukcesywnie wyposażany w infrastrukturę do rekreacji i wypoczynku - dodał Robert Niedbałowski. - W 2014 roku, po 50 latach działalności górniczej na terenach przyległych kopalni oddana została do użytkowania stanica wodniacka, wykonana staraniem włodarzy miasta, rozpoczynająca już nowy etap życia kopalni.

ZREKULTYWOWANY DOŁEK

Wśród uczestników obchodów był Zbigniew Buczek, długoletni pracownik Kopalni Jeziórko i Kopalni Machów. - Jak wspominam te lata? Doskonale - mówił Zbigniew Buczek. - Swoją zawodową karierę rozpoczynałem jako pracownik utrzymania ruchu w Kopalni Jeziórko. Następnie byłem pracownikiem oddziału eksploatacji, potem oddziału odwodnienia. Byłem wieloletnim dyrektorem Przedsiębiorstwa Rekultywacji Terenów Górniczych w Jeziorku i dyrektorem w Kopalni Machów, zajmującym się rekultywacją. W tej pracy najtrudniejszy był rok 1997 kiedy tworzyliśmy przedsiębiorstwo rekultywacji. Kiedy spoglądam na tereny rekultywowane odczuwam ogromną satysfakcję. Zarówno w Jeziórku, jak i Kopalni Machów.

W trakcie spotkania wręczono odznaczenia resortowe zasłużonym pracownikom kopalni i pamiątkowe medale najbardziej zasłużonym pracownikom Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego, twórcom Jeziora Tarnobrzeskiego. Zgromadzeni wysłuchali referatu Marka Szmuca podsumowującego 50 lat istnienia kopalni oraz obejrzeli film o Kopalni Siarki "Machów".

Jubileusz był okazją do spotkań ludzi związanych z Kopalnią Machów.
Jubileusz był okazją do spotkań ludzi związanych z Kopalnią Machów. Klaudia Tajs

Jubileusz był okazją do spotkań ludzi związanych z Kopalnią Machów.
(fot. Klaudia Tajs )

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie