Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla małżeństw. Sprawdź, ile lat trzeba być po ślubie, żeby ubiegać się o świadczenie? To wiadomo o programie Małżeństwo+

Justyna Madan
Justyna Madan
Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2020 roku zawarto 145 tys. małżeństw, o blisko 40 tys. mniej niż rok wcześniej, a zarazem najmniej od 30 lat.
Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2020 roku zawarto 145 tys. małżeństw, o blisko 40 tys. mniej niż rok wcześniej, a zarazem najmniej od 30 lat. 123rf/ zdjęcie ilustracyjne
Do Sejmu trafiła petycja z pomysłem, aby przyznawać małżeństwom świadczenie 500 plus. Nie otrzymałaby go jednak każda para po ślubie, jest jeden konieczny warunek. Konkretnie chodzi o co najmniej 40-letni staż małżeński. Czy to próba zapobieganiu rozwodom? Niekoniecznie, bo średnia wieku rozwodników to w przypadku mężczyzn 42 lata, a kobiet 38. Problemem są za to trudne warunki życia seniorów. Posłowie są za, ale mają wątpliwości. Czy program Małżeństwo+ ma szansę wejść w życie?

Spis treści

Rozwodów w Polsce przybywa. Patrząc na statystyki, w 1980 roku na tysiąc zawartych małżeństw, rozwiodło się 130. W 2019 roku rozwodników było 351, a przez cały rok rozwiodło się ponad 65 tys. par. Dane za pierwsze półrocze 2021 roku wskazują, że do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło 38 662 spraw o rozwód, w poprzednim półroczu było ich 34 051, co pokazuje, że rozwodzimy się coraz częściej.

Główny Urząd Statystyczny podał jednocześnie, że w 2020 roku zawarto 145 tys. małżeństw, o blisko 40 tys. mniej niż rok wcześniej, a zarazem najmniej od 30 lat.

500 dla małżeństw z długim stażem?

Do Sejmu, kilka miesięcy temu, wpłynęła petycja obywatelska o przyznanie świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Autorzy pisma piszą w nim np. o trudnej sytuacji seniorów, wysokich kosztach lekarstw, higieny osobistej czy żywności.

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie” – czytamy w petycji, którego treść przytoczył „Fakt”.

Napisano również o tym, że „długoletnie małżeństwo nie jest obecnie w modzie”. Autorzy petycji uważają, że małżeństwo w ogóle nie jest w modzie, a tych z długim stażem jest coraz mniej. - Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty – zaapelowano.

Wspomaganie finansowe małżeństw nie jest nowym pomysłem. Podobna petycja trafiła do prezydenta już 2 lata wcześniej. Różniła się jednak od tej, która obecnie jest dyskutowana. Wówczas proponowano aby kwota świadczenia była zależna od różnych czynników. Świadczenie otrzymywałyby pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa – 500 zł, po 55 latach – 550 zł, a po 60 latach – 600 zł. Wdowcy mogliby liczyć, zgodnie z pomysłem, na dodatek dożywotnio. Pomysł nie był jednak brany pod uwagę.

Co ważne w okresie zawieszenia spłaty kredytu nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty inne niż składki ubezpieczeniowe.I jeszcze jedna ważna regulacja: zmiana okresu kredytowania w wyniku zawieszenia spłaty kredytu nie wymaga zgody osób, które ustanowiły zabezpieczenie kredytu, ani jej ujawnienia w treści hipoteki stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu.

Nowe prawo: prezydent podpisał ustawę! Wszystko o wakacjach ...

Komu podoba się pomysł na Małżeństwo+?

Z entuzjazmem do pomysłu wprowadzenia świadczenia 500 plus dla małżeństw odniosła się eurodeputowana PiS, Elżbieta Rafalska.

Kontroluj swoje zdrowie

Materiały promocyjne partnera

- Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej – powiedziała w rozmowie z „Faktem”.

Nie wiadomo jednak, czy świadczenie otrzymywałyby pary z 40-letnim stażem, czy jeszcze dłuższym. Rafalska zastanawia się również nad opcją świadczenia jednorazowego, zamiast wypłacać 500 złotych cyklicznie. Jest to jednak jedynie pomysł, o którym w ostatnich dniach zrobiło się głośno. Nie wiadomo, czy posłowie w ogóle wezmą ten projekt pod uwagę i czy kiedykolwiek wejdzie w życie.

Posłowie biorą program 500 plus dla małżeństw pod uwagę?

W środę, 8 czerwca posłowie z sejmowej komisji petycji zajęli się sprawą nowego świadczenia. Opinie na ten temat są różne, część posłów ma wątpliwości. Jak powiedział poseł PiS Jacek Świat, petycji brak konkretów, chociażby tego w jakim wieku mieliby być małżonkowie. Świat dodał również, że „pomoc osobom słabszym, potrzebującym jest udzielana w innych trybach.”

Aktualnie seniorzy mogą liczyć np. na 500 plus dla seniora czyli świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Temat ma jednak podjąć Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Posłowie chcą, aby minister Marlena Maląg wypowiedziała się w kwestii pomysłu na nowe świadczenie. Podstawowym pytaniem jest to, w jakiej kondycji jest budżet państwa, czy jest w stanie pokryć nową pomoc pieniężną oraz w jakiej sytuacji są małżeństwa z długim stażem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie