Absolutorium dla zarządu powiatu niżańskiego. Jest nadwyżka dochodów nad wydatkami w 2019 roku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec

Wideo

Radni powiatu niżańskiego udzielili wotum zaufania i absolutorium zarządowi powiatu z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok.

Po debacie nad raportem o stanie powiatu niżańskiego, 15 głosami „za”, przy 2 wstrzymujących się od głosu, radni udzielili wotum zaufania zarządowi powiatu niżańskiego.

Radni zapoznali się z przedstawionymi przez skarbnika Marię Bednarz sprawozdaniami: finansowym oraz z wykonania budżetu Powiatu Niżańskiego za 2019 rok. Plan finansowy na koniec 2019 roku wynosił po stronie dochodów 74 miliony 466 tysięcy złotych, natomiast po stronie wydatków 74 miliony 466 tysięcy złotych. Wykonanie po stronie dochodów to kwota 79 milionów 669 tysięcy złotych (106,99 % planu), a wydatki zrealizowano w wysokości 70 milionów 448 tysięcy złotych (94,61 % planu), w tym majątkowe na kwotę 16 milionów 165 tysięcy złotych (22,95 % wydatków).

Rok budżetowy 2019 zakończył się nadwyżką w wysokości 9 milionów 220 tysięcy złotych. Zadłużenie powiatu na koniec grudnia 2019 r. wynosiło 740 tysięcy złotych, czyli 0,93 % w stosunku do dochodów wykonanych. W 2019 roku zarząd powiatu pozyskał z zewnętrznych źródeł dofinansowanie w wysokości 16 milionów 108 tysięcy złotych.

Wśród zrealizowanych zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych, należy wymienić m.in. przebudowę dróg powiatowych: Zdziary – Banachy w miejscowości Kurzyna Mała, Kurzyna Średnia, Kurzyna Wielka, Żuk Stary wraz z przebudową drogi powiatowej Kurzyna – Dąbrowica, drogi Zdziary – Banachy na odcinku Huta Nowa – Banachy, drogi powiatowej Zdziary – Banachy na odcinku Żuk Stary – Gózd i rozbudowę ulicy Sopockiej w Nisku na odcinku o długości 1 tysiąc 284 metrów.

Wybudowano i zmodernizowano drogi dojazdowe do gruntów rolnych, w obrębach: Krzywdy i Cholewiana Góra, zrealizowano budowę chodników przy drogach: Rudnik ulica Kończycka, w miejscowości Jarocin, w Krzeszowie i Krzywdach.

Zrealizowano także wiele przedsięwzięć w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Niżański, w tym remont sali gimnastycznej i boiska wielofunkcyjnego przy Liceum Ogólnokształcącym, budowa windy osobowej wewnętrznej do transportu osób niepełnosprawnych w budynku przeznaczonym na potrzeby edukacyjne podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nas Sanem i zakup 20 – osobowego autobusu do przewozu niepełnosprawnych podopiecznych w Rudniku. Ponadto Szpital Powiatowy dostał od powiatu 5,3 miliona złotych.

Starosta podsumował wykonanie budżetu: - Budżet osiągnął kwotę prawie 80 milionów złotych. Na tak dobrą sytuację, miała wpływ duża aktywność zarządu w pozyskiwaniu środków. Należy zaznaczyć, że to kolejny dobry rok, w którym zrealizowaliśmy inwestycje na kwotę ponad 16,1 miliona złotych, co stanowi jedną czwartą wydatków. Na uwagę zasługuje fakt, że to kolejny rok bez zaciągania kredytu, który zakończył się nadwyżką dochodów nad wydatkami w wysokości 9,2 miliona złotych. Pomimo realizacji wielu zadań inwestycyjnych, powiat osiągnął najniższy na przestrzeni ostatnich lat stan zadłużenia, a wskaźnik zadłużenia wyniósł 0,93 procent i był najniższy w historii powiatu. W 2019 roku zarząd pozyskał dofinansowanie w wysokości 16,1 miliona złotych.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie