MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja policji w całej Polsce. Kierowcy dostaną ostrzeżenia

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
W 2023 roku, tak samo, jak w latach wcześniejszych – najwięcej wypadków drogowych ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych.
W 2023 roku, tak samo, jak w latach wcześniejszych – najwięcej wypadków drogowych ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, ze skutkami śmiertelnymi z winy kierujących pojazdem, jest niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu. Ilość takich zdarzeń wzrasta od maja do października, zwłaszcza wtedy, gdy panują dobre warunki atmosferyczne. Dlatego, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Yanosik oraz firma Screen Network ruzają z kolejną akcją da kierowców.

Spis treści

Nadmierna prędkość główną przyczyną wypadków

Zgodnie z oficjalnym raportem polskiej policji, podsumowującym 2023 rok, z winy kierujących pojazdami doszło do 19 058 wypadków. W wyniku tych zdarzeń 1 622 osób straciło życie, a 22 328 zostało rannych. Wśród sprawców wypadków najwięcej było kierujących samochodami osobowymi (14 013).

Głównymi przyczynami wypadków w ubiegłym roku, były: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4 576), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4 216) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2 444).

Zgodnie ze statystykami, ilość wypadków spowodowanych przez kierujących, z podziałem na konkretne miesiące w roku, zaczyna wzrastać od maja do października. W 2023 roku, tak samo, jak w latach wcześniejszych – najwięcej wypadków drogowych ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych.

To najbardziej gorący okres na polskich drogach, nie tylko ze względu na większą ilość wyjazdów wypoczynkowych, ale także z powodu trwającego sezonu na jednoślady.

Głównymi przyczynami wypadków, spowodowanych przez kierujących, jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Jednak, to zdarzenia związane z przekraczaniem dozwolonych limitów prędkości generują największą liczbę ofiar. Dla porównania – pierwszeństwo przejazdu do jego nieustąpienia (4576 wypadków drogowych w roku 2023) to 24% ogółu wypadków, natomiast zginęło w nich 223 osoby, czyli 13,7%. Z kolei, zdarzenia związane z nadmierną, niedostosowaną, prędkością do warunków ruchu, to 4216 wypadków, a więc 22,1% ogółu, w których zginęło aż 662 osoby, czyli prawie 41% ogółu ofiar na drogach - informuje nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP

"Zwolnij - niebezpieczny punkt!" – apel Policji i Yanosik do kierowców

Okres od maja do października sprzyja podróżowaniu, między innymi za sprawą dobrej pogody. Wielu Polaków w tym czasie planuje wypoczynek i wyrusza w drogę po naszym kraju, różnymi środkami transportu. Niestety, ten czas również sprzyja wypadkom drogowym. Jedną z głównych przyczyn jest nadmierna prędkość, która jest zgubna, również w dobrych warunkach atmosferycznych.

ZOBACZ TAKŻE: Podatek od posiadania auta spalinowego. Wyjaśniamy co go zastąpi

Policja oraz Yanosik przypominają kierowcom, żeby zwolnili i oszczędzili tym samym życia sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Pośpiech, brawura, popis – to wszystko może się odbić na reszcie życia kierującego, pasażerów i innych osób obecnych na drodze, zwłaszcza tych niechronionych.

Yanosik, dzięki tej formie współpracy z policją, zyskał możliwość ostrzegania kierowców o wyjątkowo niebezpiecznych miejscach
Yanosik, dzięki tej formie współpracy z policją, zyskał możliwość ostrzegania kierowców o wyjątkowo niebezpiecznych miejscach Yanosik

Szacuje się, że uderzenie w ciało człowieka przez samochód osobowy, który jedzie z prędkością 45 km/h jest dla niego tak samo groźne, jak upadek z trzeciego piętra, który doprowadzi do złamania kości, uszkodzenia wewnętrznych narządów, rozbicia czaszki i ograniczenia szans na przeżycie do minimalnych.Z kolei, uderzenie przez auto, które jedzie z prędkością powyżej 50 km/h, zmniejsza szanse na przeżycie ofiary praktycznie do zera.

Kierowca, przekraczając limit prędkości jazdy już nawet od 5 czy 10 km/h, powoduje bardzo duże zagrożenie na trasie. Apel o ściągnięcie nogi z gazu i zmniejszenie prędkości jest niezwykle ważny, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, w którym ruch na drogach jest wzmożony. W aplikacji Yanosik będziemy przypominać kierowcom o tym, by zwolnili, między innymi w najbardziej niebezpiecznych punktach, w których należy również zachować ostrożność – informuje Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

Yanosik będzie informował o niebezpiecznych miejscach na trasie

W ramach akcji "Zwolnij - niebezpieczny punkt!", użytkownicy aplikacji Yanosik, będą informowani o niebezpiecznych punktach, odcinkach i przejściach dla pieszych, w których wymagane jest dodatkowe zmniejszenie prędkości oraz zachowanie ostrożności.
Punkty, o których będą informowani kierowcy, korzystający z Yanosik, zostały wskazane na podstawie analiz zdarzeń drogowych przeprowadzonych przez Biuro Ruchu Drogowego KGP.

Informowanie kierujących o miejscach, w pobliżu których dochodzi do dużej liczby wypadków drogowych i jednocześnie zachęcanie ich do zmniejszenia prędkości oraz zwiększenia uwagi, może znacząco wpłynąć na ograniczenie tragicznych zdarzeń. Wychodząc z tego założenia, Biuro Ruchu Drogowego KGP, dokonało analizy wypadków drogowych na przestrzeni lat 2021-2023. Wytypowaliśmy 535 lokalizacji, tj. pięciokilometrowych odcinków dróg oraz konkretnych punktów, w tym skrzyżowań i przejść dla pieszych, gdzie w wymienionym okresie doszło do 3 wypadków drogowych lub więcej. Poprzez aplikację Yanosik, kierujący będą ostrzegani o zbliżaniu się do niebezpiecznego odcinka na drodze, komunikatem głosowym i tekstowym - mówi nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany dla kierowców. Trzeba będzie zdać egzamin

Kierowcy są ostrzegani, w wybranych miejscach, komunikatem głosowym, przypominającym o zachowaniu ostrożności: „Zbliżasz się do niebezpiecznego miejsca! Zwolnij i żyj!”. Dodatkowym ostrzeżeniem są również specjalne graficzne banery w aplikacji, które trudno przeoczyć.

Yanosik, dzięki tej formie współpracy z policją, zyskał możliwość ostrzegania kierowców o wyjątkowo niebezpiecznych miejscach, w których ryzyko wypadku jest znacznie większe. Liczymy, że dzięki temu bezpieczeństwo na drogach wzrośnie.
Akcja Policji i Yanosik potrwa od 6 maja do 2 czerwca 2024 roku.

Limity prędkości w Polsce

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

 • na autostradach – do 140 km/h,
 • na drogach ekspresowych dwujezdniowych – do 120 km/h,
 • na drogach ekspresowych jednojezdniowych – do 100 km/h,
 • na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – do 100 km/h,
 • na pozostałych drogach – do 90 km/h,
 • na drogach w terenie zabudowanym – do 50 km/h,
 • na drogach w strefie zamieszkania – do 20 km/h.

Ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości?

 • do 10 km/h to mandat w wysokości 50 zł
 • od 11 km/h do 15 km/h – 100 zł
 • od 16 km/h do 20 km/h – 200 zł
 • od 21 km/h do 25 km/h – 300 zł
 • od 26 km/h do 30 km/h – 400 zł
 • ponad 30 km/h – 800 zł
 • ponad 40 km/h – 1000 zł
 • ponad 50 km/h – 1500 zł
 • ponad 60 km/h – 2000 zł
 • ponad 70 km/h – 2500 zł

Liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości

 • do 10 km/h kierowca otrzyma 1 pkt karny,
 • od 11 do 15 km/h kierowca otrzyma 2 pkt karne,
 • od 16 do 20 km/h kierowca otrzyma 3 pkt karne,
 • od 21 do 25 km/h kierowca otrzyma 5 pkt karnych,
 • od 26 do 30 km/h kierowca otrzyma 7 pkt karne,
 • od 31 do 40 km/h kierowca otrzyma 9 pkt karnych,
 • od 41 do 50 km/h kierowca otrzyma 11 pkt karnych,
 • od 51 do 60 km/h kierowca otrzyma 13 pkt karnych,
 • od 61 do 70 km/h kierowca otrzyma 14 pkt karnych,
 • o więcej niż 70 km/h kierowca otrzyma 15 pkt karnych.

Kiedy kierowca zapłaci podwójny mandat za przekroczenie prędkości?

Przekroczenie dozwolonej prędkości w wybranych przedziałach po raz drugi w ciągu dwóch lat skutkuje podwójną kwotą mandatu. Punkty karne nie podwajają się.

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31–40 km/h – mandat 1600 zł i 9 punktów karnych,
 • o 41–50 km/h – mandat 2000 zł i 11 punktów karnych,
 • o 51–60 km/h – mandat 3000 zł i 13 punktów karnych,
 • o 61–70 km/h – mandat 4000 zł i 14 punktów karnych,
 • o 71 km/h i więcej – mandat 5000 zł i 15 punktów karnych

Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym

Kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcja policji w całej Polsce. Kierowcy dostaną ostrzeżenia - Motofakty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie