Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Zmień się na zdrowie". Przeczytaj, czym żywi się nasz organizm - odcinek 2

/LB/
Wykład dietetyka Beaty Bartosz był bardzo ciekawy. Najważniejsze informacje dotyczące składników odżywczych uczestnicy mogli zapamiętać dzięki wyświetlanym na ścianie planszom multimedialnym.
Wykład dietetyka Beaty Bartosz był bardzo ciekawy. Najważniejsze informacje dotyczące składników odżywczych uczestnicy mogli zapamiętać dzięki wyświetlanym na ścianie planszom multimedialnym. fot. ŁukaszZarzycki
Co i w jakich proporcjach jadać? Czego wystrzegać się w codziennej diecie? Jaką rolę pełnią poszczególne składniki odżywcze? Na te i inne ważne pytania odpowiedziała multimedialna prezentacja, którą przedstawiła zmieniającej się na zdrowie dwudziestce dietetyk Beata Bartosz.

Śmiałkowie chcący zrzucić zbędne kilogramy spotkali się w komplecie w kieleckim klubie Expert Fitness przy ulicy Szczecińskiej 1. Tam w dużej sali zasiedli, by posłuchać wykładu specjalistki w dziedzinie żywienia.

Na wstępie Beata Bartosz wyjaśniła wszystkim, jaki jest skład chemiczny ludzkiego organizmu. W 65 procentach składa się on z wody, 20 procent to białko, 10 procent tłuszcz, 4 procent stanowią składniki mineralne, a 1 - węglowodany. Aby organizm mógł funkcjonować, należy dostarczać mu składników odżywczych, czyli związków pochodzenia roślinnego i zwierzęcego występujących w produktach spożywczych. Grunt, by dobierać je mądrze i w odpowiednich ilościach, tak, by nie zrobić sobie krzywdy.
- Węglowodany dzielimy na proste, dwucukry i wielocukry. Wystrzegać należy się zwłaszcza cukrów prostych - fruktozy glukozy, galaktozy, bo to z nich buduje się zbędny tłuszczyk, obniżają też poziom tak zwanego dobrego cholesterolu. Dlatego też owoce spożywane w nadmiernej ilości nie są sprzymierzeńcem odchudzających się osób - tłumaczyła dietetyk. Źródłem cukrów prostych są wszelkiego rodzaju słodycze, ciasta, miód, napoje gazowane. Z kolei dwucukry odnaleźć można w cukrze spożywczym, mleku czy piwie. Wielocukry to skrobia, glikogen i błonnik pokarmowy, znajdują się w zalecanych w diecie produktach - pieczywie razowym, płatkach zbożowych, kaszy, warzywach. - Węglowodany są naszym głównym źródłem energii, jednak trzeba pamiętać o tym, że jeden gram to 4 kalorie - przestrzegała Beata Bartosz.

Niezbędne w organizmie są także białka - budulec tkanek, podstawowy składnik krwi, limfy i hormonów, regulujący ciśnienie krwi. Dzielimy je na roślinne, zawarte w roślinach strączkowych, orzechach czy zbożach oraz zwierzęce - pełnowartościowe, występujące w mięsie, rybach, nabiale. - Idealnym dla człowieka pod każdym względem jest białko jaja. Jednak żółtko jest już kaloryczne. Dlatego jeśli robimy jajecznicę można przyrządzić ją z pełnego jaja z dodatkiem jednego białka - radziła uczestnikom akcji dietetyk. 1 gram białka to 4 kalorie.

Według słów Beaty Bartosz tłuszcze, czyli lipidy niekoniecznie są naszymi wrogami, ale powinniśmy być z nimi ostrożni. Tłuszcze dzielą się na nasycone - głównie zwierzęce, występują w maśle, smalcu, słoninie i to właśnie one mają wpływ na nasz cholesterol, jednonienasycone, których źródłem jest oliwa czy olej rzepakowy, wielonienasycone, a wśród nich Omega3 - występujące przede wszystkim w rybach dalekomorskich (makrela, łosoś, tuńczyk) i Omega6 - w oleju lnianym czy z pestek winogron. - Ostatnia grupa to tłuszcze typu trans, bardzo szkodliwe i źle wpływające na układ krążenia. Znajdziemy je w ciastkach batonach, wypiekach - mówiła dietetyk. 1 gram tłuszczy zawiera aż 9 kalorii.

- Warto jeszcze zwrócić uwagę na makro- i mikroelementy. Do tych pierwszych zaliczamy wapń, fosfor, magnez, potas, sód - wymieniała specjalistka od zdrowego żywienia. - Sód reguluje ciśnienie płynów ustrojowych, ale trzeba wiedzieć, że 8 gramów sodu zatrzymuje w organizmie litr wody - przestrzegała. 1 gram sodu to 2,5 grama soli kuchennej, której dzienna dawka nie powinna przekraczać 6 gramów, czyli jednej płaskiej łyżeczki. Wśród niezbędnych mikroelementów znajdują się żelazo, jod, cynk, miedź, fluor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Akcja "Zmień się na zdrowie". Przeczytaj, czym żywi się nasz organizm - odcinek 2 - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie