MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akordeoniści ze Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli wśród najlepszych. Zobacz zdjęciach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prym wiedzie w tym roku, podobnie jak i w poprzednim, Victor Czuliński.
Prym wiedzie w tym roku, podobnie jak i w poprzednim, Victor Czuliński. Szkoła Muzyczna
Bardzo mocnym i miłym akcentem zakończył się kolejny rok szkolny dla uczniów klasy akordeonu z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli.

Orkiestra akordeonowa z muzykami ze Stalowej Woli i Tarnobrzega

21 czerwca podopieczni Piotra Szafrańca - Jan Latawiec, Julian Flis, Jan Maziarz oraz Victor Czuliński z klasy Krzysztofa Garbacza na zaproszenie profesor Elwiry Śliwkiewicz – Cisak wystąpili w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej podczas koncertu w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego "Lubelskie Spotkania Akordeonowe".

Wspólnie z koleżankami i kolegami z innych szkół muzycznych z Lublina, Tarnobrzega, Biłgoraja i Lubartowa stworzyli orkiestrę akordeonową, która wykonała utwór Krzysztofa Naklickiego - Andante, Niedźwiedź i Kanon. Przed swoim występem mieli okazję wysłuchać koncertu w którym prezentowane były utwory na akordeon i orkiestrę smyczkową Dariusza Zbocha i Astora Piazzolli. Podczas koncertu było także prawykonanie utworu Bogdana Dowlasza - Concerto vigoroso na akordeon, orkiestrę smyczkową i perkusjonalia. Było to wielkie, niecodzienne przeżycie i wspaniała przygoda dla uczniów.

Sukcesy akordeonistów

Ten rok obfitował, zresztą - tak jak i poprzednie - w sukcesy, które odnosili akordeoniści stalowowolskiej szkoły muzycznej. Jest to owoc ciężkiej pracy uczniów jak i nauczycieli, którzy ich prowadzą, a także dużego zaangażowania rodziców. Nagrodą są niezapomniane przeżycia z uczestnictwa w koncertach, występach, konkursach. Zasługują za to na parę słów które przybliżyłyby ich osiągnięcia.

Prym wiedzie w tym roku, podobnie jak i w poprzednim Victor Czuliński. Victor w tym roku dostał się do szkoły średniej i uczy się klasie akordeonu Krzysztofa Garbacza. W zeszłych latach nauczycielem Victora był Piotr Szafraniec, z którym odnosił sukcesy solo jak i w zespołach instrumentalnych, w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobył m. in.:

  • I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym „Motion Music Festiwal” w Wieliczce w 2022 r.
  • III miejsce w X Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka w Sochaczewie w 2023 r.
  • III miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowym im. prof. Mirosława Niziurskiego w Kielcach w 2019 r.
  • Wyróżnienie w 25. Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu w 2018 r.
  • Wyróżnienie w XX Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych w 2023 r.
  • I miejsce w Lubelskim Konkursie Akordeonowym w 2023 r.
  • I miejsce w XII Tarnobrzeskim Konkursie Akordeonowym w 2023 r.
  • I miejsce w IV Ostrowieckim Konkursie Akordeonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2022 r.
  • II miejsce w XXIX Lubelskim Przeglądzie Akordeonowym w 2019 r.
  • II miejsce w kategorii zespołów kameralnych w XXI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2021”
  • II miejsce w kategorii zespołów kameralnych w XX Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych w 2023 r.
  • I miejsce X Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowych Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. w Stalowej Woli w 2022 r.
  • II miejsce w kategorii zespołów kameralnych w Lubelskim Konkursie Akordeonowym w 2023 r.
  • Wyróżnienie w kategorii zespołów kameralnych w X Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka w Sochaczewie w 2023 r.

Większość tych konkursów jest organizowana pod egidą Centrum Edukacji Artystycznej i jest wysoko oceniana w środowisku akordeonowym.

Stypendium dla Vicora

Victor bardzo lubi grać na akordeonie i nie zniechęca się przeciwnościami losu. Tak się złożyło, że Victor został przyjęty do szkoły muzycznej I stopnia dopiero za... trzecim razem, ale za to od razu do drugiej klasy. W poprzednich dwóch latach za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w programie "Nie zagubić talentu" skierowanym do szczególnie uzdolnionej młodzieży naszego województwa.

W bieżącym roku szkolnym pod okiem Krzysztofa Garbacza Victor zdobył:

  • III miejsce w IV Płockim Konkursie Akordeonowym „Fermata” (grudzień 2023)
  • III miejsce w XXVI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej. Konkurs był organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej (styczeń 2024)
  • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu (marzec 2024). (Nagroda ta zaowocowała zaproszeniem Victora do Salzburga, gdzie w Mozarteum zagrał w koncercie laureatów, w którym wystąpili grający na innych instrumentach zdobywcy pierwszych miejsc z całego świata – z Australii, Korei Południowej, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec)
  • Wyróżnienie w XXII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2024” (kwiecień)
  • II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Nowym Jorku (maj 2024)
  • I miejsce w Virtuoso International Music Awards w Londynie (czerwiec 2024)
  • II miejsce w Lubelskim Konkursie Akordeonowym (czerwiec 2024)

W Lublinie Victor startował także w kategorii zespołów kameralnych. Kwartet akordeonowy: Victor Czuliński, Patryk Jagodziński, Tymoteusz Kak, Hubert Smutek zdobył II miejsce. Kwartet został przygotowany przez Krzysztofa Garbacza.

Victor bardzo lubi występować publicznie podczas różnych imprez. W tym roku szkolnym grał m. in. Domu Kultury w Pysznicy, w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli podczas „Fiesta Harmonica Festival”, w Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół” w Stalowej Woli podczas X Krakowskiego Salonu Poezji, który to Salon oprawiał muzycznie. W grudniu 2023 r. na zaproszenie kierownika Katedry Akordeonu dr hab. prof. AM Piotra Chołołowicza wystąpił w koncercie „Młoda katedra akordeonu” w Akademii Muzycznej w Katowicach, a w maju 2024 r. podczas warsztatów które odbywały się w Pucku „XI Puckich Interpretacji Muzycznych” grał w puckim Ratuszu, w Kościele św. Piotra i Pawła oraz w Domu Kultury w Żelistrzewie.

Victor za wyróżniające osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024 otrzymał nagrodę Paderevianum przyznaną przez Radę Pedagogiczną Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana dla najlepszych uczniów szkoły.

To kolejny rok kiedy nagroda Paderevianum zostaje przyznana dla ucznia lub zespołu klasy akordeonu. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Radosław Wilk z klasy akordeonu Piotra Szafrańca i zespół instrumentalny Maja Niekurzak – skrzypce, Victor Czuliński – akordeon przygotowany przez Piotra Szafrańca i Bożenę Hałys. Od czasu ustanowienia „Paderevianum” uczniowie klasy akordeonu zdobyli ich chyba najwięcej ze wszystkich sekcji istniejących w naszej szkole.

Grupa zdolnych akordeonistów

Piotr Szafraniec, nauczyciel akordeonu w stalowowolskiej szkole, jak zawsze ma w swojej klasie grupę zdolnych uczniów z którymi jeździ na konkursy. Dzieci bardzo to lubią. Uczestnictwo w konkursach bardzo je motywuje. Wspólnie z Krzysztofem Garbaczem z którym uczą w jednej sali od kilkunastu lat jeżdżą z uczniami na różne warsztaty, konkursy, co przynosi efekt w postaci nagród i wyróżnień dla ich uczniów i zespołów. Dyplomy z konkursów zdobią jedną ze ścian ich sali lekcyjnej, gdzie na jednej ze ścian wykończonej płytą z wizerunkami osób zmieściło się ich prawie sto. Dyplomy na ścianie to także dodatkowy element motywujący uczniów, zwłaszcza nowych uczniów którzy dopiero rozpoczynają naukę gry.

Wydawać by się mogło, że zdobycie tylu sukcesów to nic szczególnego. Ale do tego doprowadziły całe lata systematycznej pracy, uczestniczenia w warsztatach akordeonowych (kiedyś w naszej szkole muzycznej odbywały się Sierpniowe Warsztaty Muzyczne – niestety już nie są organizowane), rywalizacji w konkursach i festiwalach akordeonowych. Można by tu wspomnieć o imprezie, która raz na dwa lata była organizowana w naszej szkole - Ogólnopolskim Festiwalu Akordeonowych Zespołów Kameralnych w Stalowej Woli, który cieszył się dużą renomą i popularnością i dwa lata temu odbył się po raz dziesiąty. Festiwal miał odbyć się w tym roku – niestety nie został zorganizowany.

W tym roku grupa uczniów Piotra Szafrańca prezentowała swoje umiejętności w konkursach w Leżajsku, Sanoku, Pruszkowie i Lublinie. W X Ogólnopolskim Konkursie Kultury Muzycznej w Leżajsku – Radosław Wilk zdobył II miejsce, w XXII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „Sanok 2024” – Jan Maziarz zdobył wyróżnienie, w II Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym "Akordeonalia" w Pruszkowie – Radosław Wilk zdobył III miejsce, a Jan Maziarz wyróżnienie, w Lubelskim Konkursie Akordeonowym – Julian Flis zdobył II miejsce, Jan Maziarz II miejsce, Piotr Cygan II miejsce, Radosław Wilk także II miejsce – każdy w swojej kategorii wiekowej.

- W tym miejscu należą się gorące podziękowania dla Rady Rodziców PSM w Stalowej Woli, której bardzo dziękujemy za wsparcie uczniów w uczestnictwie w konkursach. W tym roku szkolnym współpraca z Radą przebiegała wręcz wzorowo – usłyszeliśmy opinię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie