Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alpaki posłużą do rehabilitacji dzieci z problemami natury psychicznej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dyrektor „czwórki” Iwona Gałczyńska z Kapslem i Tedim
Dyrektor „czwórki” Iwona Gałczyńska z Kapslem i Tedim Zdzisław Surowaniec
Stanęła obszerna drewniana zagroda przy Szkole Podstawowej numer 4 w Stalowej Woli, są już dwa alpaki. Zwierzęta będą wykorzystywane do alpakoterapii - rehabilitacji dzieci mających zaburzenia osobowości.

Radni na to działania, którego inicjatorem jest dyrektor „czwórki” Iwona Gałczyńska, dali zielone światło zabezpieczając w budżecie miasta 90 tysięcy złotych z przeznaczeniem na budowę budynku inwentarskiego wraz z szambem i ogrodzeniem. Zwierzęta zostały już zakupione. Do opieki nad nimi została zatrudniona jedna osoba.

Alpaki w zagrodzie przy szkole to młode samce. Pochodzą z hodowli w Baranowie Sandomierskim. Mają imiona - Kapsel i Tedi. Jedzą siano i odżywki i po jednej marchewce dziennie. Są pod odpowiednią opieką weterynaryjną.

Paweł Gawlik pisze o alpakach na stronie https://alpaki-elsalvador.pl/: Alpaki mają bardzo łagodny charakter, przez co nadają się do pracy z dziećmi cierpiącymi na ADHD, z porażeniem mózgowym, zespołem Downa i niedorozwojem umysłowym, emocjonalnymi deficytami. Lubią być głaskane (tylko nie po głowie), przytulane przez co pomagają dotrzeć do dzieci, ośmielić je.

Alpaki to bardzo przyjazne i ciekawskie zwierzęta, doskonale reagujące na kontakt z ludźmi. Często mówi się o nich „żywe maskotki”, szczególnie, kiedy ich sierść jest pełna, przed usunięciem. Są to zwierzęta mało znane, chociaż coraz bardziej popularne. Kojarzą się głównie z ich kuzynami – lamami, ale są od nich zupełnie inne.

Przebywanie z alpakami ma ogromnie pozytywny wpływ. Są bardzo przyjacielskie, niezwykle cierpliwe, ale pokazują swój charakter. Mają przyjemny oddech, są ciepłe i niosą z sobą bardzo dużą dawkę pozytywnej energii. Dlatego w wielu schorzeniach zaleca się kontakt właśnie z tymi zwierzętami.

Alpakoterapia to stosunkowo nowa dziedzina zooterapii. W głównej mierze polega na współpracy pacjenta z alpaką pod okiem instruktora. Zwierze staje się motywatorem do podjęcia określonej czynności, aktywności pacjenta, która pomaga rozwijać się, przełamywać bariery, leczyć lęk i otwierać się na nowe doznania dotyku, wzroku, słuchu i zapachu. Ma bardzo pozytywny wpływ na dzieci, ponieważ sam wygląd zwierzęcia przywołuje miłe skojarzenia (miękkiej, pluszowej przytulanki). Dodatkową zaletą takiego kontaktu jest nauka dla dziecka; dziecko widzi i uczy się odpowiedzialności oraz empatii.

https://alpaki-elsalvador.pl/

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Biznes Explainer - Rewolucja w emeryturach, Pracownicze Plany Kapitałowe

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie