Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Armenii gościł w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazaryan na wystawie w towarzystwie Marka Wiatrowicza.
Ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazaryan na wystawie w towarzystwie Marka Wiatrowicza. Zdzisław Surowaniec
Ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazaryan przebywał w środę w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Wizyta miała związek z otwartą w piątek wystawą malarstwa Teodora Axentowicza, wybitnego malarza młodopolskiego, pochodzenia ormiańskiego.

Na ekspozycji "Teodor Axentowicz - Ormianin polski w Paryżu, w Krakowie, w Zakopanem…" są obrazy ukazujące żywą więź malarza z tradycjami ojczyzny jego przodków, m.in. Chrzest Ormian. Ten dużych rozmiarów olej na płótnie ma tytuł "Chrzest Armenii", pochodzi z 1900 roku. To własność Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce, w zarządzie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. To prawdopodobnie jedyny na świecie obraz pokazujący przyjęcie przez Armenię chrztu i wejście do cywilizacji chrześcijańskiej.

Jak powiedział ambasador Edgar Ghazaryan, historia Armenii sięga pięciu tysięcy lat, a religia chrześcijańska jest wspólnym dziedzictwem naszych krajów. Wspomniał, że wystawa twórczości Axentowicza prezentowana była w ubiegłym roku w Armenii.

Teodor Axentowicz był niczym człowiek - instytucja: to malarz, pedagog, mistrz portretów i aktów kobiecych, profesor, plakacista, , grafik, aranżer wystaw, fascynat kultury ormiańskiej oraz Hucułów - prawosławnej ludności zamieszkującej Karpaty. Na wystawie prezentowane są najbardziej znane dzieła artysty, ale i te niedawno odnalezione w prywatnych kolekcjach. Obrazy olejne, pastele, rysunki oglądać można w siedmiu tematycznych przestrzeniach: Warsztat: szkice - studia - fotografie - przedstawia warsztat artysty, pierwsze szkice i studia z okresu monachijskiego i paryskiego, dokumentację fotograficzną ukazującą jego pracownię malarską oraz fotografie wykonane w latach dwudziestych XX w., które służyły mu jako "szkice" do obrazów; Święto Jordanu i japonizm - inspiracje sztuką japońską w obrazach z życia Hucułów; Chrzest Armenii - wątki ormiańskie, Firma portretowa prezentuje Axentowicza jako jednego z największych portrecistów Młodej Polski; Dzieci w ogrodzie ujawniają inny aspekt jego twórczości portretowej: liryczne, intymne wizerunki dzieci; Anioł Śmierci przedstawia mniej znane tematy związane ze śmiercią, starością i przemijaniem. Projektant ukazuje działalność Axentowicza jako grafika i aranżera wystaw, m.in. słynnej ekspozycji w 1904 w Saint Louis.

Stalowowolskie muzeum nie po raz pierwszy odwiedza ambasador obcego państwa. Parę lat temu otwarcie wystawy prac Stefana Norblina uświetniła ambasador Indii, a w początkach działalności placówki, jeszcze przed uzyskaniem obecnej siedziby, na wernisażu jednej z wystaw związanej z kulturą starożytnego Egiptu obecny był ambasador tego kraju.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie