Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści uwiecznili za pomocą pędzla najbardziej malownicze zakątki krzeszowskiej ziemi

Konrad SINICA
Wernisaż wystawy poplenerowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie.
Wernisaż wystawy poplenerowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzeszowie. Anna Szczur
W Krzeszowie zakończył się jedenastodniowy plener malarski. Grupa artystów z Polski i zagranicy uwieczniała walory przyrodnicze i krajobrazowe krzeszowskiej ziemi.

- Pod względem jakości prac był to jeden z najlepszych plenerów - ocenia Grzegorz Węglarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie.

W tegorocznym plenerze wzięło udział 50 uczestników. Nie zabrakło stałych bywalców, którzy w krzeszowskich plenerach biorą udział od lat. Wśród nich znaleźli się między innymi krakowscy malarze Tadeusz Kwaśnik i Jan Stopczyński. Od lat w plenerach uczestniczą też miejscowi artyści Stanisława Pudełkiewicz, Elżbieta Sawicka, Ryszard Krzeszowiec, Marian Pawęzka i Helena Pisula.

POLSKIE KORZENIE

Tegoroczny plener w Krzeszowie można uznać za międzynarodowy. Na plenerze pojawili się zagraniczni goście z Białorusi, Ukrainy i Litwy. Warto przy tym zaznaczyć, że artyści zaproszeni z Białorusi i Ukrainy mają polskie korzenie. Do Krzeszowa przyjechali dzięki współpracy z Domem Polonii w Krakowie.

W plenerze wzięła udział spora grupa młodzieży szkolnej. Dla młodych artystów przygotowano warsztaty teoretyczne i praktyczne z profesjonalnymi malarzami. Każdy uczeń odbywał lekcje pod okiem jednego artysty. Malarze odwiedzili też okoliczne szkoły, gdzie odbyły się pogadanki i zajęcia dla uczniów.

Na zakończenie jedenastodniowej imprezy. W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. Otwarcie wystawy uświetniły występy artystyczne Sylwii Tabaki i Anny Partyki. Pokłosiem pleneru jest też wydany folder, w którym umieszczone są wszystkie prace. W sierpniu obrazy zostaną wystawione w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jesienią będą zaprezentowane w Domu Polonii w Krakowie.

SPŁYWY I KONCERTY

Tradycyjnie podczas pleneru nie zabrakło atrakcji dla artystów. Dla malarzy zorganizowano wyjazd do Jarosławia, gdzie odwiedzili liceum plastyczne. Artyści pojechali też do Leżajska na koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Klasycznej. Dużą gratką dla malarzy były spływy galarami po Sanie, artyści mogli również posmakować specjałów regionalnej kuchni.

Organizacja pleneru była dofinansowana przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie