Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artysta z Rudnika nad Sanem tworzy dla parafii w Kurzynie. Rzeźbi drewnianą drogę krzyżową

/sin/
Jan Maciej Łyko prezentuje fragment drogi krzyżowej.
Jan Maciej Łyko prezentuje fragment drogi krzyżowej. Konrad Sinica
W pracowni rzeźbiarza Jana Macieja Łyko z Rudnika nad Sanem powstaje rzeźbiona droga krzyżowa i elementy stołu liturgicznego dla parafii w Kurzynie koło Ulanowa.

- W elementach stołu są zachowane symbole eucharystii, czyli chleb, wino i kłosy zboża - mówi Jan Maciej Łyko. - Stół jest robiony z drewna dębowego. Będzie służył w kościele w Golcach.
Prace rzeźbiarskie zajęły artyście około miesiąca. Trwało to tyle czasu, bo rzeźbiarz pracuje także zawodowo. Po raz pierwszy stół będzie używany w niedzielę, podczas wizyty biskupa Nitkiewicza w parafii w Kurzynie.

Równocześnie w warsztacie rudnickiego rzeźbiarza powstaje droga krzyżowa wykonana z drewna lipowego. Jan Maciej Łyko rzeźbi obrazy symbolizujące poszczególne stacje. Na każdym z nich pojawią się postaci, będą też drewniane kolumny i krzyż jako zwieńczenie.

Tematyka sakralna to ulubiony nurt twórczości rzeźbiarza z Rudnika nad Sanem. Rzeźbiarz zasłynął w 1999 roku, kiedy na okoliczność wizyty Jana Pawła II w Sandomierzu przygotował papieski tron z czarnego dębu. Wykonał też rzeźbiony herb rodu Komorowskich, za co otrzymał podziękowania od byłego marszałka sejmu, obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Ulubionym materiałem rudnickiego rzeźbiarza jest drewno lipowe. Oprócz rzeźby sakralnej, Jan Maciej Łyko tworzy dzieła o tematyce ludowej i myśliwskiej. Wykonuje także rzeźby użytkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie