Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autostrada dla rowerów powstanie na Podkarpaciu! Zobacz mapę

Grzegorz LIPIEC
To będzie największa atrakcja turystyczna Podkarpacia, wręcz rozpoznawalna wizytówka. "Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej", popularnie zwane rowerową autostradą, połączą pięć województw.

Autostrada rowerowa przebiegać będzie przez północne Podkarpacie. Na jej trasie są: Krzeszów, Ulanów, Nisko, Stalowa Wola oraz Gorzyce.

ŚCIANA WSCHODNIA

Autostrada dla cyklistów rozpocznie się w okolicach Elbląga. Dalej na wschód, a potem na południe, wzdłuż wschodniej granicy Polski. Dotrze do Przemyśla. Tutaj odbije na zachód i południe, aby w okolicach Dynowa skierować się na północ do Rzeszowa i Łańcuta. Dalej na północ przez Krzeszów, Ulanów, Nisko, Stalową Wolę oraz Gorzyce. Zakończy się w województwie świętokrzyskim, ale na pewno nie ominie zabytkowej perły, jaką jest Sandomierz. Trasa została tak dobrana, aby turyści mogli zwiedzić najciekawsze zabytki i docenić najwartościowsze walory przyrodnicze regionu.

Całkowita długość rowerowej autostrady wyniesie 2 tysiące kilometrów, z czego ponad 428 kilometrów w Podkarpackim. Nie będą to tylko nowe ścieżki rowerowe. Na sporej długości wykorzystane zostaną istniejące drogi o małych natężeniu ruchu i chodniki. Powstanie specjalna infrastruktura. Wiaty, parkingi, punkty serwisowe, miejsca noclegowe. Trasa ma być dokładnie oznakowana.

- Aktualnie wniosek o dofinansowanie znajduje się w ocenie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Umowa dla Podkarpackiego powinna zostać podpisana w trzecim kwartale tego roku - mówi Paweł Nowak, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. - W dwóch województwach, warmińsko-mazurskim i lubelskim, pod koniec lipca zostały podpisane umowy na wykonanie tras.

SZANSA

Dla wschodniej Polski rozwój turystyki rowerowej będzie znaczącym czynnikiem rozwoju lokalnego. Tak prognozują specjaliści, którzy dodatkowo zapowiadają, że budowa autostrady może przynieść ponad 300 dodatkowych miejsc pracy, głównie w obsłudze zwiększonego ruchu turystycznego. Ponadto ponad tysiąc nowych miejsc noclegowych.

- Dla Stalowej Woli, która jest miejscem wielu rowerowych inicjatyw to wyróżnienie, a także szansa na pokazanie turystom nowoczesnego oblicza "hutniczego grodu" - mówi Joanna Szymczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Podobnie o inicjatywie wypowiadają się samorządowcy z powiatu niżańskiego, gdzie rowerowi turyści będą mogli podziwiać piękne oblicza przyrody.

Prace nad inwestycją powinny rozpocząć się w pierwszej połowie 2013 roku, a zakończyć w 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie