Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badali kulturę żydowską w naszym regionie

Grzegorz LIPIEC
W Tarnobrzegu wciąż jest wiele miejsc, dzięki którym pamiętamy o tym, że mieszkała tutaj ludność żydowska. Na zdjęciu tablica na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Szerokiej, gdzie przed drugą wojną światową mieściła się synagoga.
W Tarnobrzegu wciąż jest wiele miejsc, dzięki którym pamiętamy o tym, że mieszkała tutaj ludność żydowska. Na zdjęciu tablica na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Szerokiej, gdzie przed drugą wojną światową mieściła się synagoga. Grzegorz Lipiec
Projekt badawczy kultury żydowskiej "Portal Edukacyjno-Historyczny Wirtualny Sztetl" opisuje także miejscowości z północnego Podkarpacia.

Dzięki pracy kilkunastu judaistów i historyków, doktorów i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego opisane zostały 152 miejscowości w województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Opublikowane na portalu teksty przybliżają historię oraz życie społeczne i religijne Żydów polskich przed drugą wojną światową, dokumentują zagładę oraz zachowane do dziś materialne pozostałości kultury żydowskiej w południowo-wschodniej Polsce.

Na portalu sztetl.pl wskazane są miejscowości, gdzie kultura żydowska odcisnęła największe piętno. Pośród podkarpackich miast nie mogło zabraknąć Tarnobrzega, gdzie w 1939 roku mieszkało 2259 Żydów. Ogółem nasze miasto liczyło wtedy 5467 osób. Hitlerowcy stworzyli w naszym mieście getto, zgładzili ludność żydowską, ale pozostały po niej widoczne ślady, takie jak choćby synagoga (teraz jest to siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, czy też kirkut (cmentarz żydowski). W projekcie badawczym są także wzmianki o śladach ludności żydowskiej w takich miejscowościach, jak: Baranów Sandomierski, Radomyśl nad Sanem, Rozwadów (obecnie dzielnica Stalowej Woli) oraz Nowa Dęba.

W ramach projektu wykonano pełną dokumentację fotograficzną synagog, kirkutów i innych elementów zachowanego dziedzictwa żydowskiego. Pozyskano także mapy i plany miejscowości oraz archiwalne zdjęcia z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Narodowego Archiwum Cyfrowego i archiwów państwowych. Projekt był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie