Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania w Stanach Zjednoczonych: dzieci urodzone podczas pandemii mają niższy iloraz inteligencji

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Pexels/Pixabay.com
Zaskakujące wyniki badań amerykańskich badaczy. Okazuje się, że dzieci, które przyszły na świat w czasie pandemii mają niższe IQ.

Amerykańskie badanie wykazało, że dzieci urodzone podczas pandemii mają niższe IQ. Badania przeprowadzone na dzieciach w wieku od trzech miesięcy do trzech lat sugerują, że ich rozwój poznawczy został zahamowany przez pandemię koronawirusa.

Wyniki badań sugerują, że dzieci urodzone podczas pandemii koronawirusa znacznie zmniejszyły sprawność werbalną, motoryczną oraz ogólną sprawność poznawczą w porównaniu z dziećmi urodzonymi wcześniej.

Pierwsze lata życia dziecka mają kluczowe znaczenie dla rozwoju poznawczego. Ale kiedy COVID-19 spowodował zamknięcie firm, żłobków, szkół i placów zabaw, życie maluchów znacznie się zmieniło, a rodzice byli zestresowani, próbując zrównoważyć pracę i opiekę nad dziećmi.

Przy ograniczonej stymulacji zachowań w domu i mniejszej interakcji ze światem zewnętrznym wydaje się, że dzieci z czasów pandemii osiągają szokująco niskie wyniki w testach mających na celu ocenę rozwoju poznawczego, twierdzi główny autor badania Sean Deoni, profesor pediatrii na Brown University.

W dekadzie poprzedzającej pandemię, średni wynik IQ w standaryzowanych testach dla dzieci w wieku od trzech miesięcy do trzech lat oscylował wokół 100, ale dla dzieci urodzonych w czasie pandemii liczba ta spadła do 78, zgodnie z analizą, która nie była jeszcze recenzowana.

Badaniem objęto 672 dzieci ze stanu Rhode Island. Spośród nich 188 urodziło się po lipcu 2020 r., a 308 przyszło na świat się przed styczniem 2019 r., zaś 176 urodziło się między styczniem 2019 r. a marcem 2020 r. Dzieci objęte badaniem urodziły się w terminie, nie miały zaburzeń rozwojowych i były w większości rasy białej. Naukowcy odkryli, że osoby z niższych środowisk społeczno-ekonomicznych wypadły w testach gorzej.

Największym powodem spadających wyników jest prawdopodobnie brak stymulacji i interakcji w domu, mówił Deoni. Rodzice są zestresowani i zdezorientowani… że interakcja, którą normalnie miałoby dziecko, znacznie się zmniejszyła.

Nie jest jasne, czy te niższe wyniki poznawcze będą miały długotrwały wpływ. – W pierwszych latach życia kładzione są fundamenty poznania, podobnie jak budowa domu – powiedział Deoni. – Zdolność do korygowania kursu staje się mniejsza, im starsze jest dziecko – dodał.

– Biorąc pod uwagę, że te dane pochodzą ze stosunkowo zamożnej części Stanów Zjednoczonych, gdzie wsparcie społeczne i zasiłki dla bezrobotnych są hojne, istnieje obawa, że w biedniejszych częściach kraju i świata może być gorzej – powiedział.

Sir Terence Stephenson, profesor zdrowia dzieci na University College London, powiedział, że badania były interesujące, biorąc pod uwagę, że wiele napisano już o wpływie na edukację dzieci w wieku szkolnym, ale niewiele badań dotyczyło niemowląt.

Powiedział, że kluczowym czynnikiem wpływającym na te niższe wyniki u niemowląt był prawdopodobnie stres rodziców, którzy borykali się z wyzwaniami zarówno w pracy, jak i zapewnianiu opieki nad dziećmi w pełnym wymiarze godzin. Być może nie jest zaskakujące, że najbardziej dotknięte zostały dzieci z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, ponieważ współgra to z wieloma innymi skutkami pandemii dotyczącymi finansów, zatrudnienia i zdrowia.

Naukowcy przekonują, że nawet jedna przeczytana książka nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie neuronów w naszym mózgu. Okazuje się, że systematyczne czytanie może mieć wiele innych walorów zdrowotnych.

Dlaczego warto czytać książki? Jaki wpływ na organizm ma reg...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Badania w Stanach Zjednoczonych: dzieci urodzone podczas pandemii mają niższy iloraz inteligencji - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie