Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bagaż na plecach

Anna Niedzielska
Plecaki polecamy tylko i wyłącznie na wyprawy trampingowe, gdzie nie spodziewamy się wielu przejazdów, a na pewno będziemy musieli dźwigać swój bagaż podczas długich, pieszych wędrówek.
Plecaki polecamy tylko i wyłącznie na wyprawy trampingowe, gdzie nie spodziewamy się wielu przejazdów, a na pewno będziemy musieli dźwigać swój bagaż podczas długich, pieszych wędrówek.
Plecaki zdają egzamin w wielu sytuacjach. Używamy ich zamiast torebki, na przejażdżkę rowerową i na pieszą wyprawę.

Plecak można kupić już za kilkanaście złotych, są też takie, które kosztują kilkaset. To jaki wybrać, zależy od naszych potrzeb i tego ile czasu będzie on znajdował się na naszych plecach.

Jeśli nie zamierzamy "rozstawać się" z plecakiem, zdecydowanie lepiej jest zainwestować w markowy sprzęt, który nie zniszczy się po kilku użyciach i będzie wygodniejszy do noszenia. Jeśli potrzebne nam coś na wodę mineralną i sweter na rower - można kupić tańszy plecaczek, ale pamiętając o kilku udogodnieniach.

ODDYCHAJĄCE PLECY
Nawet jeśli chcemy plecak używać w mieście, na przykład zamiast torby lub podczas rowerowych wycieczek, warto zwrócić uwagę na to z jakiego materiału jest on wykonany.
- Najlepiej wybrać plecak z materiału wytrzymałego na przecieranie, a dodatkowo wodoodpornego. Koniecznie jednak ze specjalnym systemem "oddychających pleców", czyli z takich tkanin, które swobodnie przepuszczają powietrze. Plecaki te najczęściej mają też lekko usztywnioną część tylną, co jest zdecydowanie zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Można je też polecić dla dzieci zamiast tornistra, bo ich wyprofilowanie pomaga utrzymać prostą sylwetkę - mówi Andrzej Czuba z Agencji Turystyczno-Usługowej Gold Tour w Kielcach.

KIESZONKI I PAS
W przypadku dużych plecaków wyprawowych warto zwrócić uwagę także na podział głównej komory na kilka części, które są zwykle osobno zapinane. Są one praktyczniejsze, bo łatwiej podzielić pakowane rzeczy, osobno spakować ubrania, a osobno na przykład prowiant.
- Z tego samego powodu lepiej wybierać także te plecaki, które mają sporą liczbę kieszeni bocznych. Są one wygodniejsze na wyprawy trekingowe, ale niestety mniej praktyczne podczas podróży autobusem czy samochodem, bo wystające kieszonki i zapięcia łatwiej zaczepiają o wystające elementy bagażnika - radzi Andrzej Czuba.
Jedną z najważniejszych rzeczy w plecaku przeznaczonym na długie piesze wyprawy z całym bagażem na plecach jest pas biodrowy. Odciąża on ramiona i plecy od dźwigania całego ciężaru, przez co wolniej się męczymy. Dlatego dobierając plecak koniecznie trzeba go dostosować do swojego wzrostu i figury, bo pas musi ściśle leżeć na biodrach, ale nie opinać ich zbytnio.

MAŁO OSTRYCH CZĘŚCI
Dawniej plecaki na stelażu aż roiły się od aluminiowych rurek, ostrych zapinek i nie wiadomo czemu służących zapięć. Obecnie tego typu pułapki to już rzadkość, ponieważ większość usztywniających części jest wykonana lżejszych materiałów, które dodatkowo są "schowane" pod materiałem.
- Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na to czy klamerki są z lekkiego, ale wytrzymałego metalu, czy też z plastiku oraz ile waży plecak. Ten ciężar przecież też będziemy dźwigać - dodaje Andrzej Czuba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bagaż na plecach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie