Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baranów Sandomierski: Nie będzie reaktywacji liceum

Redakcja
Po zawieszeniu liceum przez Radę Powiatu Tarnobrzeskiego, szkoła została wpisana w struktury Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim, i tym samym przeszła pod skrzydła gminnego samorządu
Po zawieszeniu liceum przez Radę Powiatu Tarnobrzeskiego, szkoła została wpisana w struktury Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim, i tym samym przeszła pod skrzydła gminnego samorządu kat
Z powodu zbyt malej liczby chętnych, od września nie wznowi swojej działalności w Baranowie Sandomierskim liceum ogólnokształcące. Wobec braku zainteresowania ogólniakiem, lokalny samorząd doszedł do wniosku, że należy korzystać z turystycznych walorów gminy i stworzyć technikum o kierunku gastronomicznym i hotelarskim.

Liceum Ogólnokształcące w Baranowie Sandomierskim powołano w 2002 roku. Jednak ze względów ekonomicznych i pogłębiającego się niżu demograficznego działalność liceum zawieszono. O likwidacji baranowskiego liceum mówi się od czasu, kiedy okazało się, że maturzyści z tej placówki osiągają bardzo słabe wyniki na egzaminie. Dochodziły także argumenty finansowe. Roczne utrzymanie szkoły kosztowało tarnobrzeskie starostwo około 200 tysięcy złotych. Stosowną uchwałę o zamiarze likwidacji liceum radni powiatu tarnobrzeskiego podjęli w styczniu 2009 roku. W ostatnim roku funkcjonowania szkoły, uczęszczało do niej zaledwie 14 maturzystów.

REAKTYWACJA

Po dwóch latach przerwy zdecydowano o reaktywacji liceum. Liceum zostało wpisane w struktury Zespołu Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim i tym samym przeszło pod skrzydła gminnego samorządu. W maju tego roku oficjalnie ogłoszono nabór do szkoły. - Chcemy spróbować jeszcze raz, jeśli będą chętni to utworzymy nowe klasy - tłumaczył wówczas Jacek Hynowski, burmistrz Baranowa Sandomierskiego.

TYLKO KILKA PODAŃ

Na licealistów czekało 30 miejsc. Nauka dwóch języków obcych angielskiego i niemieckiego, dobrze wyposażone sale komputerowe, centrum czytelniczo - multimedialne, nowoczesne obiekty sportowe to kilka propozycji, którymi dyrekcji szkoły, która chciała przekonać gimnazjalistów do zdobywania wiedzy w liceum. Niestety taką decyzję podjęło zaledwie kilka osób. - Podania złożyło pięć osób, a to zbyt mało, by liceum mogło ruszyć - tłumaczy burmistrz Hynowski. - Uczniów powinno być, co najmniej 20. Tak nikłe zainteresowanie szkołą spowodowane jest kilkoma przyczynami. To przede wszystkim niż demograficzny. Z drugiej strony młodzież z małych środowisk, chętniej wybiera szkoły ponadgimnazjalne w większych miastach jak Tarnobrzeg, Nowa Dęba czy Mielec.

Burmistrz Hynowski podkreśla, że nie należy rezygnować z możliwości stworzenia w Baranowie szkolnictwa na poziomie ponadgimnazjalnym. - Można wrócić do pomysłu sprzed kilku lat, czyli utworzenia technikum o kierunku gastronomicznym i hotelarskim - dodaje. - W Baranowie jest zamek, w którym młodzież mogłaby odbywać praktyki. Wiem, że rozmawiano już w tej sprawie z dyrektorem obiektu. Jednak ta inicjatywa powinna wyjść od dyrekcji szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie