Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baranów Sandomierski. Uniwersytet Trzeciego Wieku podsumował projekt "Od kwiatka do ula - z pszczołą senior żyje zdrowo". Zobacz zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim zakończył inicjatywę „Od kwiatka do ula - z pszczołą senior żyje zdrowo”. Jej wiodącym tematem była rola pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Seniorzy poznawali tajniki produkcji miodu oraz apiterapii.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim poznawali życie pszczół

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim realizował swój nowy projekt od czerwca 2022 roku.

Seniorzy podczas spotkań z pszczelarzami poznawali zagadnienia związane z życiem pszczół, ich roli w ekosystemie, wykorzystywanie produktów pszczelich w kuchni oraz metodę apiterapii w leczeniu osób starszych. W swoich przydomowych ogródkach założyli łączki kwietne jako oazę dla pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających

- informuje Teresa Żyguła, prezes stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Baranowie Sandomierskim.

Podczas warsztatów z pszczelarzem uczestnicy poznali proces produkcyjny miodu: odsklepianie plastrów, wirowanie, filtrowanie. Seniorzy poznali drogę miodu od plastra do słoika oraz metody produkcji świec. Wyjazd do naturalnego gospodarstwa pasiecznego przybliżył im zasady prowadzenia pasieki, miodobrania, pracy pszczelarza od zaplecza oraz słodkich smaków Roztocza w słoiczkach miodu.

Podczas podsumowania inicjatywy rodzimi pszczelarze pokazali dawny i obecny sprzęt używany w pszczelarstwie podczas uzyskiwania miodu i produktów pszczelich. Obył się tez pokaz filmów edukacyjnych „Rola i znaczenie pszczół w życiu człowieka” oraz „Dbajmy o pszczoły”.

Efektem inicjatywy będzie zarażenie seniorów i społeczeństwa zamiłowaniem do pszczół, docenienie ich roli w życiu człowieka, świadoma ochrona owadów zapylających, dążenie do zachowania bioróżnorodności, inspirowanie rodziny i sąsiadów do tworzenia łączki kwiatowej. Projekt zwrócił uwagę na przyczyny spadku populacji pszczół poprzez niewłaściwe stosowanie nawozów, środków ochrony roślin w rolnictwie, skażenie gleby i powietrza. Uczestnicy zajęć są świadomi roli pszczół, ich sytuacji w ekosystemie oraz tego, jak każdy może im pomóc w ich jak najdłuższym życiu w przyrodzie.

Inicjatywę „Od kwiatka do ula - z pszczołą senior żyje zdrowo” w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” dofinansowano z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi operatorami projektu są: Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, LGD Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie