Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barometr zawodów 2021. Pielęgniarki, lekarze, piekarze, księgowi... Ci mieszkańcy Podkarpacia mają największe szanse na zatrudnienie [LISTA]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Jakie zawody na Podkarpaciu są najbardziej poszukiwane przez pracodawców?
Jakie zawody na Podkarpaciu są najbardziej poszukiwane przez pracodawców? Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Barometr zawodów 2021 pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju. W badaniu znajduje się m.in. grupa deficytowa, czyli zawody najbardziej pożądane przez pracodawców. Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu, które zawody są najbardziej poszukiwane?

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

  • Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy)
  • Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców
  • Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

W naszym zestawieniu przedstawiamy zawody najbardziej poszukiwane przez pracodawców na Podkarpaciu

Barometr zawodów w Polsce

Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90. XIX wieku, w ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. W 2007 roku Barometr zawodów zaadaptowali pracownicy publicznych służb zatrudnienia z południowo-zachodniej Finlandii. Obecnie badanie jest prowadzone w całej Finlandii.

Do Polski Barometr trafił za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (WUP w Krakowie). W 2009 roku pracownicy Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji (projekt WUP w Krakowie) poznali założenia badania podczas wizyty studyjnej w Turku, w Finlandii. W tym samym roku przeprowadzono pilotaż w sześciu powiatach Małopolski, a następnie rozszerzono Barometr na cały region. Od 2015 roku badanie odbywa się we wszystkich powiatach kraju.

Do 2019 r. badanie Barometr zawodów realizowane było równolegle do prowadzonego w całej Polsce (na mocy zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) badania ilościowego pod nazwą Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN). Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020, z racji swojej komplementarności, badania te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów.


ZOBACZ TEŻ: Fala bankructw polskich firm bardzo realna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Barometr zawodów 2021. Pielęgniarki, lekarze, piekarze, księgowi... Ci mieszkańcy Podkarpacia mają największe szanse na zatrudnienie [LISTA] - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie