Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będą remonty dróg i przejść dla pieszych w powiecie stalowowolskim

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kolejne odcinki dróg w powiecie stalowowolskim do poprawy
Kolejne odcinki dróg w powiecie stalowowolskim do poprawy Pixabay
Remont drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami Zbydniów i Majdan Zbydniowski, a także przebudowa przejść dla pieszych w Stalowej Woli oraz w Jastkowicach – to inwestycje drogowe, na wykonanie których powiat stalowowolski zawarł niedawno umowy z wykonawcami.

Pierwsze z wymienionych zadań będzie realizowane na terenie gminy Zaleszany. Chodzi konkretnie o liczący 1 595 metrów odcinek pomiędzy miejscowościami Zbydniów i Majdan Zbydniowski. Remont tej drogi będzie polegał na wykonaniu nowych warstw konstrukcyjnych z betonu asfaltowego, obejmie również remont chodnika, poboczy, elementów odwodnienia oraz nawierzchni istniejących zjazdów. W ramach zadania, zostanie również wykonane nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „DROKAM”, a jej rozpoczęcie zaplanowano wczesną wiosną 2024 roku. Wartość całego zadania to 1,5 mln zł, ale 888 tys. zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostała kwota zostanie pokryta z budżetów powiatu stalowowolskiego oraz gminy Zaleszany.

Kolejna inwestycja drogowa, która wkrótce będzie realizowana przez powiat stalowowolski, dotyczy przejść dla pieszych – przebudowy istniejącego w ciągu ulicy Niezłomnych w Stalowej Woli, a także wykonania drugiego w miejscowości Jastkowice, w gminie Pysznica. W pierwszym przypadku, mowa o przejściu znajdującym się na wprost Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4.

– To newralgiczne miejsce, każdego dnia przekracza tu jezdnię mnóstwo dzieci i dlatego uznaliśmy, że wymaga ono podniesienia poziomu bezpieczeństwa. W tym celu, przebudowane przejście zostanie umieszczone na kolorowym tle, a piesi będą oświetleni lampami LED. W obu kierunkach jazdy zostaną zamontowane progi zwalniające, a barierki od strony szkoły zostaną wymienione na nowe. Pojawi się również nowe oznakowanie poziome i pionowe – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Koszt przebudowy przejścia w ciągu ulicy Niezłomnych to 716 700 zł (roboty budowlane wraz z nadzorem), z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniesie 551 144 zł. Pozostała kwota zostanie pokryta z budżetów Powiatu Stalowowolskiego oraz Gminy Stalowa Wola.

Przebudowa przejść dla pieszych w Stalowej Woli i w Jastkowicach

Drugą częścią tej inwestycji będzie wykonanie przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej Zarzecze – Rzeczyca Długa w miejscowości Jastkowice, w okolicy skrzyżowania ulic Armii Krajowej oraz Bukowej. Zadanie będzie wymagało m.in. przebudowy fragmentu istniejącej tu ścieżki rowerowej oraz budowy odcinka chodnika o długości 110 m. Dla bezpieczeństwa pieszych, przejście zostanie umieszczone na czerwonym tle i będzie oświetlone lampami LED. Warto zaznaczyć, że w ramach zadania zostanie również przesunięty przystanek autobusowy i wykonany peron przystankowy.

Koszt przebudowy przejścia w Jastkowicach to 544 270 zł (roboty budowlane wraz z nadzorem), z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniesie 407 006 zł. Pozostała kwota zostanie pokryta z budżetów Powiatu Stalowowolskiego oraz Gminy Pysznica.

– W sumie na przebudowę obu przejść – tego w Stalowej Woli oraz w Jastkowicach, pozyskaliśmy prawie 960 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Środki, podobnie jak te na wspomniany remont drogi powiatowej pomiędzy miejscowościami Zbydniów i Majdan Zbydniowski, pomógł nam zdobyć poseł Rafał Weber, jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, gdy pełnił funkcję wiceministra infrastruktury. Za to, jak i za całą pomoc w ostatnich latach, na jaką z jego strony mogliśmy jako samorząd regularnie liczyć, bardzo mu dziękujemy – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Wykonawcą obydwu opisanych przejść będzie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjno-Drogowego M-Via oraz – jako partner – Firma-Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Bruk-Mar. Zgodnie z umową, termin zakończenia zadania przewidziano na lipiec 2024  r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie