Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą szybsze połączenia z Podkarpacia do Warszawy!

Piotr Szpak
Za kilka lat w meiejsce autobusów szynowych z Rzeszowa do Tarnobrzega pojedziemy pociągami pospiesznymi
Za kilka lat w meiejsce autobusów szynowych z Rzeszowa do Tarnobrzega pojedziemy pociągami pospiesznymi Marcin Radzimowski
W odpowiedzi na interpelację Posła Zbigniewa Chmielowca, Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa wyjaśnił plany związane z linią kolejową biegnącą w części z Rzeszowa do tarnobrzeskiego osiedla wiejskiego Ocice.

Zobacz także: Nie wyhamował na stacji. Ponad 100 osób rannych w wyniku wykolejenia się pociągu w Nowym Jorku

(Dostawca: x-news)

Pojawić ma się na niej sieć trakcyjna oraz tak zwana mijanka w Majdanie Królewskim, gdzie mijać się będą na tym jednotorowym szlaku pociągi.

Po wykonaniu zadania pociągi z Warszawy przez Radom - Skarżysko-Kamienną, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Tarnobrzeg, Nowa Dębę, Kolbuszową dojadą do Rzeszowa znacznie szybciej niż obecnie, kiedy to ze stolicy Podkarpacia do stolicy kraju trzeba jechać pośpiesznymi oraz ekspresami przez Kraków. To znacznie wydłuża czas podróżowania i powoduje, że klienci często decydują się na podróż autobusami a nie pociągami. Kolejarze chcą jednak przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów i ma to się stać w najbliższych latach.
- Ujęcie zadania w Krajowym Programie Kolejowym stanowi zabezpieczenie środków na jego realizację w łącznej kwocie 116,3 miliona złotych – podkreśla Bittel.

Łączny koszt elektryfikacji linii nr 71 wraz pomniejszymi pracami (między innymi usunięciem kolizji sieci elektroenergetycznych oraz wycinką drzew) przekroczy 100 milionów złotych. Realizacja prac podzielona ma być na etapy.
– Prace dokumentacyjne zarówno dla elektryfikacji jak i dla budowy mijanki zostały już w większości sfinalizowane. Kontrakty na roboty zawierane będą oddzielnie dla elektryfikacji oraz budowy mijanki – wyjaśnia wiceminister. Wskazuje przy tym, że ogłoszenie przetargu na elektryfikację planowane jest w pierwszym kwartale 2017 roku, natomiast dla budowy mijanki w trzecim kwartale 2017 roku. Oprócz tego planuje się zawarcie kilku kontraktów na wykonanie pozostałego zakresu prac.

Pierwszym etapem prac w zakresie elektryfikacji będzie usunięcie kolizji sieci elektroenergetycznych, co ma nastąpić w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2017 roku.
- Roboty przyłączeniowe, w związku ze swoją specyfiką, będą rozciągnięte w czasie i potrwają od pierwszego kwartału 2018 do trzeciego kwartału 2020 roku. Roboty trakcyjne na linii planuje się w okresie od pierwszego kwartału 2019 do drugiego kwartału 2020 roku – informuje Bittel.

Z kolei roboty związane z budową mijanki planowane są do realizacji w 2018 roku. Zakończenie wszystkich prac budowlanych dla całego projektu planowane jest na czwarty kwartał 2020 roku.

Według zapowiedzi wiceministra, czas przejazdu pociągów na trasie z Warszawy do Rzeszowa ma w przyszłości ulec znacznemu skróceniu. za cztery lata [ojedziemy szybciej.
- Po zakończeniu wszystkich prac modernizacyjnych na trasie Tarnobrzeg, Nowa Dęba, Kolbuszowa Rzeszów, również na linii kolejowej nr 7 (na odcinku Warszawa - Stalowa Wola - Lublin oraz linii nr 68 (na odcinku Lublin – Stalowa Wola), planuje się skrócenie czasu przejazdu dla pociągów międzyregionalnych do około 4 godzin – zaznacza Bittel na łamach Rynku Kolejowego.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie