Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie w Łoniowie, niebezpiecznie w Klimontowie

Michał LESZCZYŃSKI
23-letnia mieszkanka Tarnobrzega została ranna, gdy, jak mówią policjanci, w kierowaną przez nią hondę uderzył tir, który wepchnął pojazd pod nadjeżdżającą z przeciwka inną olbrzymią ciężarówkę. Do wypadku doszło w listopadzie 2008 roku. Zanim pogotowie odwiozło 23-latkę do szpitala, opowiedziała, że chciała skręcić w lewo na stację paliw. Według jej relacji, włączyła kierunkowskaz. Wtedy we wstecznym lusterku zobaczyła jadącego z tyłu tira, który miał uderzyć w prowadzone przez nią auto.
23-letnia mieszkanka Tarnobrzega została ranna, gdy, jak mówią policjanci, w kierowaną przez nią hondę uderzył tir, który wepchnął pojazd pod nadjeżdżającą z przeciwka inną olbrzymią ciężarówkę. Do wypadku doszło w listopadzie 2008 roku. Zanim pogotowie odwiozło 23-latkę do szpitala, opowiedziała, że chciała skręcić w lewo na stację paliw. Według jej relacji, włączyła kierunkowskaz. Wtedy we wstecznym lusterku zobaczyła jadącego z tyłu tira, który miał uderzyć w prowadzone przez nią auto. Michał Leszczyński
Odkąd w Łoniowie na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 9 z drogą numer 79 w stronę Krakowa wybudowali rondo, nie doszło do ani jednego wypadku, a nawet kolizji. Kiedyś nie było tygodnia bez stłuczki, czasami z ofiarą śmiertelną.

Dlaczego rondo nie powstało tutaj wcześniej, skoro wiadomo, że odpowiednio przebudowując skrzyżowanie można uratować czyjeś życie?

Żadnego wypadku

Policjanci o uporządkowanie ruchu w tym miejscu drogi krajowej numer 9 do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad notorycznie słali pisma. Dopiero w 2008 roku, przy okazji modernizacji "krajówki" przez Łoniów aż do Osieka, powstało tu rondo.
- Od tamtej pory nie zanotowaliśmy żadnego wypadku - mówi nadkomisarz Dariusz Chmielowiec, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu.
Zdaniem naczelnika, okrągłe skrzyżowanie uporządkowało i wyhamowało ruch.
- Początkowo kierowcy ciężarówek narzekali na zbyt ciasne rondo - opowiada. - Ma to dobre strony. Samochód ciężarowy musi znacznie zwolnić. Niektóre, większe ronda można pokonać ze znaczną prędkością, w Łoniowie jest to niemożliwe.

Wypadki przy stacji

O ile w Łoniowie po przebudowie drogi jest bezpieczniej, o tyle na drodze krajowej numer 9 przy stacji paliw częściej dochodzi do wypadków i kolizji. Powodem jest nieostrożność kierowców. Pierwszeństwo na pojazdach z przeciwka wymuszają skręcający w lewo na stację. Często kierowcy uderzają też w tył samochodu hamującego i skręcającego w lewo lub w prawo, w stronę centrum Klimontowa.
- Wystarczy przebudować tam jezdnię, wyznaczyć pas dla skręcających w lewo lub w prawo - sugeruje nadkomisarz Dariusz Chmielowiec, który dodaje, że podobnie jak w przypadku Łoniowa, w tej sprawie już dawno napisał list do GDDKiA.

- Przyznali rację i odpisali, że zachodzi konieczność przebudowy tego odcinka. Niestety, nie podali terminu - zaznacza Chmielowiec. - Na dniach będę dzwonił do kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji z prośbą o sprecyzowanie czasu przebudowy.
Naczelnik sandomierskiej "drogówki" podkreśla, że fragment drogi przy stacji paliw nie należy do najniebezpieczniejszych na tej trasie. Jego zdaniem są w powiecie miejsca jeszcze bardziej niebezpieczne, jak na przykład ulica Trześniowska w Sandomierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie