Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało-czerwone święto

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Od sześciu lat 2 maja jest oficjalnym świętem narodowym. O Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jednak mało kto pamięta, bo nie jest to dzień wolny od pracy, a bardziej hucznie obchodzi się 1 i 3 maja. Czy i jak powinniśmy uczcić ten symbol narodowy?

2 maja

2 maja

W 2004 roku Sejm ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to jest obchodzone między 1 maja - dawnym Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu po pierwszomajowych uroczystościach zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

To dzień, który dla Polaków powinien być bardzo ważny. W końcu mało który naród może pochwalić się tym, że jego flaga nie zmieniła się od 1831 roku.

- Widać też, że coraz częściej jesteśmy z flagi dumni. Powiewa ona na naszych domach nie tylko w takich chwilach jak żałoba czy święta narodowe, ale również przy okazjach radosnych jak choćby zwycięstwo Polaków w ważnym międzynarodowym meczu piłkarskim - mówi Janusz Szwed prezes tarnobrzeskiego Stowarzyszenia ESTEKA, dawniej działającego jako Tarnobrzeski Klub Kawaleryjski. - My już od lat pracując z młodzieżą staramy się wpajać jej jak ważnym flaga jest dla nas symbolem.

KUPUJEMY Z DUMĄ

Wygląd i barwy polskiej flagi wywodzą się z dwóch herbów - Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel symbolizuje godło - orła dla Polski i rycerza galopującego na koniu dla Księstwa Litewskiego - i dlatego jako ważniejszy kolor znajduje się na górze flagi. Tła obydwóch herbów były czerwone, więc i ten kolor ma w naszej fladze wytłumaczenie. Nie każdy kto sięga po flagę wie o tym.

- Od kilku lat ludzie kupowali flagi na majowe święta i kupują je cały czas. Widać też, że robią to ze swego rodzaju dumą, że decyzję o wywieszeniu flagi przemyśleli i chcą w ten sposób zamanifestować, że są Polakami - mówi Ewa Madetko z Veritas w Tarnobrzegu.- U nas olbrzymie zainteresowanie flagami było po tragedii z 10 kwietnia. Teraz przychodzą klienci, którym w tych dniach sztandarów narodowych zabrakło. I kupują, żeby powiesić flagę na majowe święto.

Jak powinniśmy wieszać flagę narodową?

Jak powinniśmy wieszać flagę narodową?

Jeżeli flagę wywieszamy pionowo, bliżej drzewca powinien znajdować się kolor biały. W razie braku drzewca flagę możemy wywiesić na balkonie przy barierkach lub w oknie w taki sposób, by patrzący na nią kolor biały miał po lewej stronie. Koniec flagi nie powinien dotykać podłoża.

STRAŻNIK FLAGI

Okazuje się, że każdy kto jest posiadaczem flagi narodowej powinien postępować z nią zgodnie z określonym protokołem. Odpowiednie powieszenie to nie wszystko do czego jesteśmy zobowiązani. Musi być ona również umieszczona w takim miejscu, aby jej barwy były rozpoznawalne przez całą dobę. Jeśli nocą jest za mało światła powinniśmy ją zdjąć.

Ważne jest też to, że osoba opiekującą się flagą jest jej strażnikiem, który powinien zadbać o jej czystość, o to by wiatr jej nie zwijał i by zniszczoną już flagę spalić po rozdzieleniu jej kolorów. Wszystko to jest określone w specjalnym dokumencie - protokole flagowym. Także on stwierdza, że każdy z nas powinien wieszać flagę biało-czerwoną. Sztandar z orłem jest zarezerwowany dla urzędu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, ambasad Polski za granicą, portów lotniczych i polskiej marynarki wojennej, której każdy statek ma taką banderę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie