Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Tropem Wilczym w Gorzycach. Aktywnie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych (Zobacz zdjęcia)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzycach.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzycach. Wioletta Wojtkowiak
120 osób wystartowało 1 marca w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzycach. Patriotyczne i sportowe wydarzenie przyciągnęło uczestników z całego regionu.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale. Organizatorzy postarali się w tym roku o bardzo oryginalne krążki.

- Aby skompletować wszystkie części należy wystartować w kolejnych trzech edycjach biegu - zachęca Piotr Osmala, prezes klubu Sprint Gorzyce.

Nagrodzono też zwycięzców. Na symbolicznym dystansie 1963 metrów pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Weronika Warzycka z klubu Sprint Gorzyce przed Emilią Nawrot i Gabrielą Salamon z Tarnobrzega. Na tej samej trasie pierwszy przekroczył metę najszybszy z mężczyzn Adrian Wojtanowski z klubu Sprint Gorzyce, drugi był Wojciech Grzywacz z gorzyckiego klubu Fartlek Go, a trzeci Konrad Robak z Sokolnik.

Na dystansie 5 kilometrów wśród kobiet zwyciężyła Małgorzata Siembida, druga była Agnieszka Strzałka, a trzecia Barbara Skrzypczak - wszystkie są reprezentantkami Stalowowolskiego Klubu Biegacza. Wśród mężczyzn triumfował Bartłomiej Tworek (AZS AWF Kraków) przed Robertem Pasiecznym z klubu Fartlek GO i Tomaszem Mazurem z Gorzyc.

Tropem Wilczym to największy bieg pamięci w Polsce, którego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 roku poniósł śmierć Józef Franczak pseudonim „Lalek” - ostatni Wyklęty, który zginął podczas akcji.

Trasy dłuższego biegu wiodły ulicami, przy których przed wojną mieszkali i wychowywali się Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego - Franciszek Bajcer „Sanowski”, Mieczysław Świergul „Adamski”, Bronisław Główka „Buława”, Stanisław Styga „Wampir”, Czesław Gołębiowski „Góral” i Stanisław Dziubek „Vis”.

Przed rozpoczęciem biegu przy tablicy „Pamięci wywodzących się z terenu gminy Gorzyce żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej walczących o wolną i niepodległą Polskę” wójt Gorzyc Leszek Surdy i współorganizatorzy wydarzenia złożyli kwiaty.

Kolorytu i militarnego charakteru imprezie nadało Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Lanca, którego członkowie wystąpili w umundurowaniu ułańskim w barwach XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich. Poczęstunek dla uczestników przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie