Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił i otworzył Muzeum Jana Pawła II (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Biskup Krzysztof Nitkiewicz zwiedza Muzeum Jana Pawła II.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz zwiedza Muzeum Jana Pawła II. Zdzisław Surowaniec
W 32 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II ordynariusz sandomierski Krzysztof Nitkiewicz otworzył w sobotę nowo utworzone Muzeum Jana Pawła II. Zostało urządzone w pomieszczeniach domu katechetycznego przy bazylice konkatedralnej.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz na otwarciu muzeum.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz na otwarciu muzeum. Zdzisław Surowaniec

Biskup Krzysztof Nitkiewicz na otwarciu muzeum.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Otwarcie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej o godzinie 18.30 w bazylice konkatedralnej, koncelebrowanej pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza, z udziałem ponad dwudziestu księży. Świątynia była pełna wiernych, brali w niej udział przedstawiciele władz miasta i powiatu.

Podczas kazania biskup powiedział: - Jan Paweł II jest blisko nas. Inspiruje nas, chce być blisko każdego z nas, chce nam towarzyszyć w naszej codziennej drodze. To muzeum ma być również muzeum mieszkańców Stalowej Woli, którzy w tamtym trudnym czasie domagali się wolności religijnej.

- Mam nadzieję, że wszystkie dzieci przyjdą do tego muzeum na lekcję. Liczę na to, że będzie się cieszyło popularnością, że będzie poszerzało swoje zbiory, że my wszyscy będziemy czerpali z tego różnorodne owoce - zakończył biskup.

Po poświęceniu muzeum biskup zwiedził wystawę. Przyznał, że jest zaskoczony wielością i poziomem eksponatów oraz pięknem ekspozycji. - To teraz na pewno dam tu swoje pamiątki związane z Janem Pawłem II - obiecał.

Muzeum Jana Pawła II zostało powołane do istnienia 4 listopada 2009 r. dekretem ks. bpa ordynariusza sandomierskiego. Podstawę kolekcji stanowią zbiory ks. prof. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego, głównego pomysłodawcy Muzeum.

Na kolekcję papieżanów składają się pamiątki osobiste, związane z postacią Papieża Polaka, m.in. biała sutanna z pelerynką, piuska, naczynia liturgiczne i bielizna ołtarzowa, a także talerz i widelec, których używał podczas obiadu, gdy gościł w Sandomierzu w roku 2000. Jedną z sal muzealnych zajmują numizmaty - medale i monety z całego świata, uzupełnione plakietami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie