MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biuro obsługi interesanta tarnobrzeskich sądów już działa (zdjęcia)

Marcin RADZIMOWSKI
W kilku sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach petenci będą mogli załatwić praktycznie każdą sądową sprawę.
W kilku sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach petenci będą mogli załatwić praktycznie każdą sądową sprawę.
Od wczoraj petenci sądu rejonowego i okręgowego w Tarnobrzegu, wszystkie potrzebne informacje mogą uzyskać w jednym miejscu. W Biurze Obsługi Interesanta strony mogą miedzy innymi przeczytać akta swojej sprawy, odebrać formularze, zaświadczenie o niekaralności, poznać termin rozprawy i złożyć pismo procesowe.

- To będzie niemałe udogodnienie dla petentów, bo praktycznie wszystko jest w jednym miejscu. Zarówno kasy, jak i biura podawcze, w najbliższych dniach zaczną działać także infomaty, gdzie każdy umiejący obsługiwać komputer będzie mógł znaleźć potrzebne mu informacje - mówi sędzia Grzegorz Zarzycki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

W jednym z kilku pomieszczeń BOI mieści się czytelnia akt, gdzie strony procesu (adwokat, radca prawny, prokurator, pozwany, powód, oskarżony, pokrzywdzony) będą mogły wertować akta swoich spraw. Wystarczy wcześniej telefonicznie lub osobiście się umówić na daną godzinę, a pracownicy przyniosą dokumenty z odpowiedniego wydziału sądowego. Do tej pory interesanci przeglądali akta w sekretariatach poszczególnych wydziałów, nierzadko samo odnalezienie właściwego z nich sprawiało sporo kłopotów.

- Pracownicy biura udostępniać będą petentom wzory pism sądowych, oczywiście udzielając wskazówek, jak je prawidłowo wypełnić - dodaje sędzia Józef Dyl, rzecznik prasowy SO w Tarnobrzegu. - Będą również informować o środkach odwoławczych, udostępnią listę kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych czy komorniczych a także adresy poszczególnych sądów w całym kraju, ministerstwa sprawiedliwości, organizacji pozarządowych i wielu innych, wraz z numerami telefonów i godzinami urzędowania. Za wyjątkiem porad typowo prawnych w BOI interesanci będą mogli się dowiedzieć wszystkiego, co potrzebują.

Stworzenie BOI było możliwe dzięki zabudowaniu podcieni przed wejściem do siedziby sądów i prokuratur. Całkowity koszt wyniósł 4,3 miliona złotych (łącznie z wyposażeniem w sprzęt komputerowy i meble), ale oprócz BOI wybudowano także salę konferencyjną, pomieszczenia administracyjne dla dyrekcji sądu i windę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie