Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogactwo Krzemionek

Marzena SMORĘDA [email protected]
Prehistoryczny człowiek wydobywał w kopalni krzemień do wyrobu prymitywnych narzędzi.
Prehistoryczny człowiek wydobywał w kopalni krzemień do wyrobu prymitywnych narzędzi. Urząd Marszałkowski Kielce
Tym razem odwiedzamy Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego, by dostać kolejną pieczątkę w paszporcie Świętokrzyskie Miejsca MOC-y Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach wędrujemy śladami Świętokrzyskich Miejsc Mocy. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego, Adama Jarubasa, pomożemy odkryć turystom najpiękniejsze miejsca naszego regionu. Tym razem jest to kompleks kopalń w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Zapraszamy do kolejnego miejsca, w którym można uzyskać pieczątkę w wakacyjnym paszporcie Świętokrzyskie - Miejsce MOC-y. Tym razem odwiedzamy Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego.
Tutejsze kopalnie pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (lata 3900-1600 przed naszą erą). Większość szybów znajdujących się w Krzemionkach powstało jednak w wyniku działalności dawnych górników w latach 2900-2500 przed naszą erą. Odkrył je w 1922 roku geolog Jan Samsonowicz.

Kopalnie w Krzemionkach, które dziś stanowią niebywałą atrakcję dla turystów, są znakomitym przykładem rozwoju ludzkiej myśli technicznej. Krzemionki zostały uznane za Pomnik Historii. Teren ten jest także rezerwatem przyrody. Krzemienne siekiery, wytwarzane przez dawnych rzemieślników, cieszyły się dużą popularnością i rozprowadzano je w promieniu ponad 600 kilometrów od kopalni. Jak na tamte czasy to imponująca odległość.

Obszar, na jakim dawni górnicy prowadzili wydobycie ma kształt wąskiej paraboli o powierzchni około 78,5 hektara, a kopalń na tym terenie znajduję ponad… cztery tysiące. Każda ma głębokość od dwóch do dziewięciu metrów. Na tym terenie występują również pozostałości pracowni krzemieniarskich i obozowisk.

Dla turystów udostępniono bardzo atrakcyjną podziemną trasę o długości 500 metrów i głębokości dziewięciu metrów. W Krzemionkach na powierzchni około 1,5 hektara można także oglądać rekonstrukcję wioski neolitycznej. Zwiedzając ją można wyobrazić sobie, jak mieszkało się na tych ziemiach w epoce kamienia i wczesnej epoce brązu. Latem w wiosce można zobaczyć działający warsztat garncarza oraz odwiedzić strzelnicę łuczniczą. O tej porze roku odbywają się także warsztaty archeologiczne i inne imprezy plenerowe dla zorganizowanych grup.

Co, gdzie, kiedy?

Muzeum i Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy Krzemionki Oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, tel./fax 0-41-262-09-78 www.krzemionki.pl

Zwiedzanie obywa się tylko z przewodnikiem. Wejścia dla turystów indywidualnych od 1 maja do 30 września co pół godziny, w pozostałych miesiącach o pełnych godzinach. Ostatnie zwiedzanie odpowiednio na pół lub godzinę przed zamknięciem Muzeum. Fotografowanie i filmowanie w podziemiach jest możliwe za dodatkową opłatą. Rezerwacja biletów pod numerem tel./fax. 0-41-262-09-78.

Ceny biletów

ulgowy - 10 zł
normalny - 13 zł
przewodnik - 10 zł
parking - 5 zł
fotografowanie - 5 zł
lekcja muzealna - 10 zł

Zwiedzanie

od maja do września
poniedziałek-piątek - 9.00-18.00
sobota - 9.00-17.00
niedziela i święta - 11.00-17.00
lipiec i sierpień
sobota i niedziela - 11.00-19.00
kwiecień i październik
poniedziałek-sobota - 9.00-16.00
niedziela i święta - 11.00-16.00
od listopada do marca
poniedziałek - sobota - 9.00-15.00
niedziela i święta - 11.00-15.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Bogactwo Krzemionek - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie