Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trzeciego odcinka drogi S19 w powiecie niżańskim ruszy w tym tygodniu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na żółto zaznaczony odcinek S19, który będzie teraz budowany, na niebiesko odcinki 19 już zrealizowane, na zielono realizowane
Na żółto zaznaczony odcinek S19, który będzie teraz budowany, na niebiesko odcinki 19 już zrealizowane, na zielono realizowane Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych
Wojewoda Podkarpacki podpisał w piątek decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) odcinka S19 Nisko Południe - Podgórze, długości 11,5 kilometra.

To trzecia z sześciu planowanych do uzyskania decyzji ZRID dotyczących szlaku Via Carpatia między granicą z województwem lubelskim, a Sokołowem Małopolskim na Podkarpaciu.

Dziewięć odcinków S19 pomiędzy Rzeszowem, a Lublinem posiada już zezwolenie na realizację inwestycji. W tym tygodniu dojdzie do przekazania placu budowy wykonawcy.

Mający powstać kolejny odcinek drogi ekspresowej S19 zlokalizowany jest w powiecie niżańskim, na terenie gmin Nisko i Jeżowe. Rozpoczyna się za węzłem Nisko Południe, tuż za przecięciem drogi ekspresowej z linią kolejową LK65. Trasa drogi ekspresowej biegnie w okolicy miejscowości Nowosielec w kierunku południowym, po zachodniej stronie drogi krajowej 19 (w przybliżeniu równolegle do niej). Następnie krzyżując się bezkolizyjnie z droga krajową 19 i odbija w kierunku południowo – wschodnim.

Na długości 28 kilometrów zlokalizowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych Jeżowe (o funkcji wypoczynkowo-usługowej wyposażony w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe, informacji turystycznej) i MOP Kamień - obiekty noclegowe oraz w zależności od potrzeb w agendy poczty, banku, biur turystycznych, biur ubezpieczeniowych. Opisany odcinek kończy się przed węzłem „Podgórze” gdzie droga ekspresowa S19 przecina się z drogą wojewódzką 861.

Zakres robót obejmie wykonanie dwujezdniowej drogi ekspresowej z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca na zewnątrz pod trzeci pas ruchu, z drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg, wraz z usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą, urządzeniami ochrony środowiska ekranami akustycznymi, urządzeniami podczyszczania wód opadowych, ogrodzeniami i przejściami dla zwierząt oraz pasami zieleni .

W ramach prac wykonane zostaną także obiekty inżynierskie: pięć wiaduktów drogowych, trzy przejścia dla zwierząt górą, trzy przejścia dla zwierząt dołem, dziewięć przepustów o funkcji ekologicznej.

Uzyskana decyzja na realizację inwestycji posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności co, po przekazaniu terenu, pozwoli wykonawcy rozpocząć roboty budowlane. Jednocześnie na zlecenie wojewody pracować będą także biegli rzeczoznawcy majątkowi.

W realizacji, w trybie „Projektuj i buduj”, jest już blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim stanowiący fragment przyszłej Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 roku, a na ostatni 21 grudnia 2018 roku. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze trzy wnioski o wydanie zezwolenia na realizację.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 roku, a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 roku. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą. Wojewoda Podkarpacki prowadzi procedurę dla odcinków: Lasy Janowskie - Zdziary, długość 9,3 kilometra; Podgórze - Kamień, długość 10,5 kilometra; Kamień - Sokołów Małopolski Północ, długości 7,9 kilometra.

Budowa S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych. 19 września podpisano umowę o dofinansowanie dla dziewięciu z dwunastu odcinków realizacyjnych: od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie oraz od węzła Nisko Południe do węzła Sokołów Małopolski. Z kolei 15 listopada podpisano umowę o dofinansowanie dla pozostałych trzech odcinków, od węzła Lasy Janowskie do węzła Nisko Południe. Łączna wartość tych projektów to 4,5 miliarda złotych, a dofinansowanie wyniesie 2,3 miliarda złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie