Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byliśmy szczepieni i żyjemy

Wioletta WOJTKOWIAK
sxc.hu
Groźne choroby dziesiątkowały całe narody. Europejski Tydzień Szczepień ma uświadomić, że jak ważna jest profilaktyka.

Czy Polacy się szczepią?

Czy Polacy się szczepią?

Z badań zrealizowanych przez SMG/KRC Poland Media SA wynika, że tylko jedna osoba dorosła na sześć szczepiła się przeciwko grypie, jedna na dziesięć przeciw żółtaczce, a tylko 8 procent przeciw tężcowi. Zaufanie do szczepień ochronnych przeważa jednak nad sceptycyzmem, chociaż korzystamy ze szczepień zbyt rzadko. Przeciętny respondent jest w stanie spontanicznie wymienić tylko dwie-trzy choroby, przeciwko którym można się szczepić. Co zaskakujące, osób niechętnych szczepieniom jest nieco więcej (około 10 procent) w grupie najlepiej wykształconych oraz najlepiej zarabiających, a więc mających duże znaczenie opiniotwórcze. Kobiety są nieco bardziej na "tak" niż mężczyźni. Aż jedna trzecia respondentów nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie - są to osoby wciąż podatne na wszelkiego rodzaju argumentację, także tę podważającą sensowność i bezpieczeństwo szczepień.

Ludzie boją się, że od szczepienia można nawet zachorować. Jednak ryzyko powikłań jest o wiele mniejsze od szkód, jakie wywoła choroba - twierdzi Krzysztof Marchewka, pediatra ze Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Zdecydowanie taniej jest się zaszczepić niż leczyć - od dzisiaj przez tydzień będą nas o tym przekonywać znacznie częściej niż zwykle specjaliści. Rozpoczyna się bowiem Europejski Tydzień Szczepień, który ma uświadomić, że groźnym chorobom, które dziesiątkowały narody, najskuteczniej zapobiegają szczepienia. Głównym celem tegorocznej akcji będzie zwiększenie liczby szczepień zwłaszcza w grupach ryzyka między innymi wśród emigrantów i osób, które z różnych względów sprzeciwiają się szczepieniom.

Celem Światowej Organizacji Zdrowia i jednym z najważniejszych problemów nagłaśnianych podczas Tygodnia będzie szczepienie przeciwko Odrze i wyeliminowanie do 2015 roku ognisk epidemii choroby w regionie europejskim. Co zaskakujące, w ubiegłym roku odnotowano około 35 tysięcy przypadków odry w 42 krajach. Dziewięć osób zmarło, a około 7 tysięcy było hospitalizowanych. Wśród pozostałych celów akcji są: utrzymanie statusu Europy wolnej od polio oraz promowanie szczepień przeciwko grypie wśród osób w podeszłym wieku.

Warsztaty szczepionkowe

Warsztaty szczepionkowe

Na Podkarpaciu, w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie zorganizowała - w piątek i sobotę - warsztaty szczepionkowe dla lekarzy i pielęgniarek.

MAMY ZA MAŁO DARMOWYCH SZCZEPIEŃ

W Polsce obowiązkowe, a więc bezpłatne dla pacjenta są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Haemophilus infuenzae typu B, odrze, śwince, różyczce, a także, w przypadku tzw. grup ryzyka, przeciwko ospie wietrznej i pneumokokom.

Zdaniem wielu specjalistów brakuje przede wszystkim szczepionki przeciwko potencjalnie śmiertelnym pneumokokom dla wszystkich niemowląt, meningokokom oraz rotawirusom, które powodują wiele komplikacji zdrowotnych, wymagających kosztownego leczenia szpitalnego. Szczepionki są odpłatne. Rodzice skarżą się na ogromne koszty.

Nie ma również powszechnych szczepień przeciwko ospie wietrznej, która atakuje nawet ponad 180 tysięcy dzieci rocznie, z czego około tysiąc leczonych jest w szpitalach z powodu poważnych powikłań. Mimo, że szczepionka jest dostępna, to nie stosuje się jej powszechnie z powodów finansowych.

- Wszystkie szczepienia dla dzieci powinny być darmowe. Nie wyobrażam sobie lepszej inwestycji. Właśnie na to a nie na inne rzeczy powinny pójść pieniądze - przekonuje Krzysztof Marchewka. - Taniej jest zapobiegać niż leczyć powikłania.
Podaje przykład Kielc, gdzie dzięki dofinansowaniu przez miasto i powiat w szczepienie przeciwko pneumokokom udało się ograniczyć liczbę zakażeń paciorkowcami z 250 do 50 przypadków rocznie. O tylu mniej małych pacjentów leczy się w miejscowym szpitalu z powodu tych chorób.

Kalendarz szczepień 2012

Kalendarz szczepień 2012

Od tego roku rozszerzono bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej. Przeciwko pneumokokom szczepi się wcześniaki (urodzone po 30 września 2011) do ukończenia 1. roku życia oraz dzieci do 5. roku życia, u których stwierdzono przewlekłą chorobę serca, płuc, nerek, śledziony, cukrzycę oraz metaboliczne schorzenia. Osoby chore na żółtaczkę C mają otrzymywać obowiązkowe szczepienie na typ B.

AUTYZM? BRAK ZWIĄZKU

W ciągu ostatnich lat do głosu doszły tak zwane ruchy antyszczepionkowe. Przeciwnicy szczepień głoszą między innymi, że niektóre szczepionki powodują u dzieci autyzm. Skąd pewność, że nie mają racji? Odpowiada dr nauk medycznych Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie: - Dlatego, że wszyscy byliśmy szczepieni i żyjemy.

Przeprowadzono wiele poważnych eksperymentów i badań środowiskowych oceniających ryzyko wystąpienia u osób szczepionych autyzmu i innych chorób, jak cukrzycy, stwardnienia rozsianego czy zapalenia wątroby. Sprawdzono to na dużych populacjach. Np. Japonia długo nie szczepiła dzieci przeciwko różyczce, odrze i śwince (MMR), ale okazało się, że liczba dzieci autystycznych była tam nie mniejsza niż w krajach, gdzie podawano MMR. Najnowsze badania wykazują, że autyzm to choroba uwarunkowana genetycznie. Inne, doskonałe badania środowiskowe opublikowano ostatnio w Wielkiej Brytanii. Wykazały one brak związku między podaniem szczepionki przeciwko grypie a poronieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie