Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurgia szczękowo-twarzowa w szpitalu w Tarnobrzegu

Marcin Radzimowski [email protected]
Doktor nauk medycznych Tomasz Kulig, zastępca kierownika Oddziału Otolaryngologicznego do spraw chirurgii szczękowo-twarzowej nie ma wątpliwości, że taki oddział był potrzebny.
Doktor nauk medycznych Tomasz Kulig, zastępca kierownika Oddziału Otolaryngologicznego do spraw chirurgii szczękowo-twarzowej nie ma wątpliwości, że taki oddział był potrzebny. Marcin Radzimowski
Już kilkudziesięciu pacjentów przeszło zabiegi na funkcjonującym od stycznia pododdziale szczękowo-twarzowym, działającym w ramach Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Trafiają tam nie tylko osoby po wypadkach komunikacyjnych, ale również pacjenci, którzy wymagali interwencji chirurgicznej, na przykład po przebytej chorobie nowotworowej.

Najpierw poradnia

Sam pomysł stworzenia takiego oddziału w tarnobrzeskim szpitalu zrodził się kilka lat temu.
- Te plany realizowaliśmy konsekwentnie. W 2013 roku utworzona została poradnia, natomiast pod koniec ubiegłego roku uzyskaliśmy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na zabiegi planowe z zakresu chirurgii szczekowo-twarzowej - mówi lekarz medycyny Krzysztof Stolarski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Pomysł, by utworzyć w Tarnobrzegu oddział, na którym wykonywane będą zabiegi tego typu, był odpowiedzą na zapotrzebowanie. Do stycznia tego roku pacjenci z najbliższej okolicy - Tarnobrzega,_Sandomierza, Stalowej Woli, Nowej Dęby czy Niska, na wykonanie takich zabiegów kierowani byli do najbliższych szpitali - zazwyczaj w Rzeszowie, rzadziej w Lublinie i Kielcach.

- Na naszym terenie była więc luka, którą chcieliśmy uzupełnić. I to się udało - dodaje Stolarski. - Pododdział działa od stycznia i na brak pacjentów nie narzekamy.

Ranni w wypadkach

Pododdział chirurgii szczękowo -twarzowej nadzoruje doktor nauk medycznych Tomasz Kulig, specjalista w tej dziedzinie medycyny.

- Chirurgia szczękowo-twarzowa to dziedzina zajmująca się wieloma narządami, a także tkankami miękkimi zlokalizowanymi w obrębie głowy i szyi - wyjaśnia dr Tomasz Kulig. _- Chirurgia ta zajmuje się schorzeniami, które pozostają poza obszarem zainteresowań innych specjalistów.

Jakie zabiegi wykonywane są na oddziale? To między innymi chirurgia zmian skóry twarzy, szczególnie w okolicach wymagających rekonstrukcji, chirurgia oczodołu, guzów i torbieli kości twarzy, leczenie złamań kości, chorób zatokowych.

- Oprócz leczenia typowych schorzeń, które występują w obrębie tkanek miękkich i struktur kostnych twarzy i szyi, trafiają do nas pacjenci z obrażeniami twarzy w wyniku wypadków komunikacyjnych, pobicia, czy wskutek uprawiania sportu - mówi Tomasz Kulig. - Dzięki dość dobremu wyposażeniu szpitala, możemy świadczyć pełny zakres związany z traumatologią. Zapotrzebowanie jest dość duże, a dzięki oddziałowi w Tarnobrzegu wielu pacjentów ma ułatwiony dostęp do świadczeń.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Nie dla każdego

Na potrzeby pododdziału chirurgii szczękowo-twarzowej z Oddziału Otolaryngologicznego wydzielono sześć łóżek i to w zupełności wystarcza na wypełnienie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdego miesiąca pododdział może przyjąć 20, do 30 pacjentów. Czas oczekiwania na zabieg planowy jest nieznaczny.

Kto trafia na oddział? Istotne, że nie jest to oddział chirurgii plastycznej (estetycznej), gdyż takie zabiegi nie są refundowane. Po części jednak specjaliści chirurgii szczękowo- twarzowej wykonują zabiegi zawierające elementy estetyczne (na przykład uszkodzenia twarz rannego w wypadku drogowym).

Na pododdział trafiają pacjenci albo bezpośrednio kierowani przez pogotowie lub przez lekarzy z poradni chirurgii szczękowo-twarzowej. A z kolei do tej skierować może każdy lekarz mający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie