Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chmura pyłów paraliżuje Europę. Wszystkie lotniska w Polsce zamknięte. Co z uroczystościami w Krakowie?

Lid
Chmura pyłów wyrzuconych przez wulkan Eyjafjallajoekull od kilku dni paraliżuje Europę. Czy sparaliżuje również uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej?
Chmura pyłów paraliżuje Europę. Wszystkie lotniska w Polsce zamknięte. Co z uroczystościami w Krakowie?

Ostatnie - działające lotnisko, w podrzeszowskiej Jasionce zostało zamknięte około godziny 17. Będzie nieczynne przynajmniej do godz. 22.

Powstaje więc pytanie czy krakowskie lotnisko będzie w stanie przyjąć samoloty delegacji z całego świata.

Wydaje się natomiast, że znamy już odpowiedź na pytanie czy spowoduje to zmiany w planowanych na niedziele uroczystościach pogrzebowych Marii i Lecha Kaczyńskich.

Zgodnie z wolą rodziny Pary Prezydenckiej bez względu na okoliczności uroczystości odbędą się w niedziele w Krakowie.

Wybuch wulkany na Islandii nie jest niczym niezwykłym. W nie tak dawnej historii wyspa przeżywała znacznie większe kataklizmy spowodowane erupcją, niż te które zaczęły się 20 marca a apogeum osiągnęły w środę w nocy. Islandia zawdzięcza to położeniu geologicznemu, na granicy płyt tektonicznych - kiedy one się przemieszczają znajdująca się pod spodem magma szczelinami przedostaje się na powierzchnię.

Na wyspie oraz mniejszych sąsiednich wysepkach znajduje się około 130 wulkanów, z tego 18 czynnych było w czasach historycznych, tj. od czasów zasiedlenia Islandii w 874. Najwięcej lawy wydostało się podczas trwającej 8 miesięcy erupcji wulkanu Laki w latach 1783-84. W efekcie spadła średnia temperatura powietrza na półkuli północnej, a nad znaczną częścią tej półkuli, przez kilka miesięcy utrzymywała się sucha mgła. W Ameryce Północnej nastąpiła mroźna zima, kry lodowe spływały rzeką Missisipi, aż do Zatoki Meksykańskiej. Toksyczny obłok spowodował, że w ciągu jednej nocy uschły liście wzdłuż rzeki Ems w Niemczech. W Wielkiej Brytanii liście drzew pokruszyły się, a warzywa zwiędły. Również podobne zjawiska miały miejsce na terenie całej Europy i sporej części Azji.
- Wybuchu wulkanów na Islandii są bardzo niebezpieczne dla Europy ze względu na kierunek wiejących wiatrów - mówi prof. Zdzisław Migaszewski z Zakładu Geochemii i Ochrony Środowiska Uniwersytety Jana Kochanowskiego. - To one sprawiają, że trujące chmury nawiewane są nad Europę.
Tak stało się i tym razem. W czasie, gdy lotnisko w Rejkjaiviku normalnie przyjmuje samoloty większość europejskich portów jest zamknięta.
- Latanie w takich warunkach jest bardzo niebezpieczne - wyjaśnia Migaszewski. W latach 80 samolot lecący z Indonezji na wysokości 10 tys. m dostał się w taki obłok i zaczął spadać. W ostatniej chwili odpadła skorupa, która powstała na silnikach. Podobny wypadek miał miejsce na Alasce w latach 90.
Pył wulkaniczny jest bardzo agresywny, może spowodować odarcie samolotu z farby i całkowicie przesłonić widoczność. Naturalna konsekwencją jest zniszczenie silników. - Podobnie szkodliwe pyły są dla ludzi. Wdychanie ich ma działanie podobne do oddychania cząsteczkami azbestu - dodaje profesor. - W przeciwieństwie do innych pyłów czy zwykłego kurzu ich cząsteczki mają bardzo ostre krawędzie uszkadzające płuca.
Niestety, nikt nie potrafi przewidzieć kiedy wulkan przestanie wyrzucać z siebie lawę i pyły. Agencje donoszą o obawach islandzkich wulkanologów, według których erupcja Eyjafjallajokull może zapowiadać rychły wybuch jeszcze groźniejszego wulkanu Katla, jak to się działo wielokrotnie w przeszłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chmura pyłów paraliżuje Europę. Wszystkie lotniska w Polsce zamknięte. Co z uroczystościami w Krakowie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie