Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz znaleziony w wydmie

Małgorzata Płaza
Doktor Marek Florek pokazuje popielnicę ze szczątkami ludzkimi, odnalezioną w Koprzywnicy.
Doktor Marek Florek pokazuje popielnicę ze szczątkami ludzkimi, odnalezioną w Koprzywnicy. M. Leszczyński
Mężczyźni pracujący w piaskowni znaleźli urnę z prochami ludzkimi z drugiej połowy I wieku przed naszą erą.

Grób sprzed około 2,5 tysiąca lat odkryto przypadkowo w Koprzywnicy. Jest najprawdopodobniej pozostałością cmentarzyska tak zwanej kultury pomorskiej.
Informacja o znalezieniu grobu dotarła do sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków za pośrednictwem proboszcza parafii Św. Floriana w Koprzywnicy. Mieszkańcy przynieśli księdzu Jerzemu Burkowi naczynie - popielnicę ze szczątkami ludzkimi.

Jest ono częścią tak zwanego grobu popielnicowego, a zostało znalezione na terenie miejscowej piaskowni.
Odkrycie poruszyło archeologów. - Jest to grób kultury pomorskiej, kloszowy - wyjaśnia doktor Marek Florek, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu. - Składa się z popielnicy, czyli naczynia, w którym są umieszczone szczątki zmarłego, nakrytej drugim naczyniem, odwróconym do góry dnem - kloszem.

Mężczyźni pracujący w piaskowni trafili przypadkowo właśnie na klosz.
- To bardzo interesujące odkrycie - stwierdza dr Florek. - Kultura pomorska przyszła na nasze tereny z północnego zachodu. W rejonie Sandomierza dochodzi do Wisły i w kilku miejscach przekracza rzekę. Kolejne ślady kultury pomorskiej, dalej położonej na wschód, są jeszcze w okolicach Tarnobrzega i Mielca.

Grób pochodzi z początków II połowy pierwszego tysiąclecia przed naszą erą. Miejsce, w którym został znaleziony, to tzw. Łysa Góra - duża wydma porośnięta lasem.

"Łysa Góra" jest znana z innego odkrycia archeologicznego. Na początku lat 80. znaleziono tam jeszcze starsze cmentarzysko kultury łużyckiej. - Było ono badane przez naukowców w 1982 roku - informuje Marek Florek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie