Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robią z wyrzuconymi choinkami w Stalowej Woli? Sprawdź

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wyrzucone choinki przy pergoli w Stalowej Woli
Wyrzucone choinki przy pergoli w Stalowej Woli Zdzisław Surowaniec
10 stycznia zakończył się w Kościele czas Bożego Narodzenia. Nadal jednak, do 2 lutego, w kościołach będą śpiewane kolędy, ale już nie tak często. Natomiast mieszkańcy Stalowej Woli już zaczęli wyrzucać do śmietników żywe, albo raczej uschnięte choinki. Co z nimi robią służby oczyszczania miasta?

- Choinki żywe, które obecnie spotkać można przy pergolach, to odpady zielone. Rozdrabniamy je na rozdrabniaczu i trafiają z odpadami bio do kompostowania. Powstaje dzięki nim między innymi nasza stalowowolska Glebowitka - poinformowała nas Karolina Głogowska, pełnomocnik zarządu Miejskiego Zakładu Komunalnego do spraw komunikacji i współpracy gospodarczej. To oznacza drugie życie zielonych odpadów – tak powstaje naturalny nawóz.

W Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli produkowany jest ekologiczny polepszacz glebowy, wytwarzany z zielonych i bio odpadów, dzięki czemu surowce te zyskują drugie życie. Polepszacz nazywany jest „Glebowitką” i jako produkt został zakwalifikowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako w stu procentach organiczny czyli naturalny nawóz.

Glebowitka powstaje z odpadów zielonych wytwarzanych przez mieszkańców miasta, głównie trawy, ale również kwiatów, liści, odpadów BIO kuchennych czyli obierków z warzyw, owoców, skorupek jaj i resztek jedzenia. Jak się okazuje, także z rozdrobnionych gałęzi drzew.

- Dzięki temu odpady zielone wracają ponownie do obiegu w postaci polepszacza glebowego do upraw rolnych. Produkt cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, głównie posiadaczy własnych ogrodów i zieleniaków, którzy mogą go nabyć w ilościach hurtowych za bardzo atrakcyjną cenę - wyjaśnia Karolina Głogowska.

Glebowitka zastępuje kompostownik, zawiera organiczny azot, fosfor i potas, uodparnia rośliny na patogeny, podnosi wydajność upraw warzyw i owoców, dostarcza pozytywnych mikroorganizmów.

10 ton środka zawiera – 60 kg azotu, 50 kg fosforu i 60 kg potasu, dzięki czemu: wpływa korzystnie na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleb, wzbogaca glebę w substancje organiczne i składniki pokarmowe, dostarcza naturalnej mikroflory, zwiększając odporność roślin na patogeny, zwiększa pojemność wodną i sorpcyjną gleb, umożliwiając wzrost roślin nawet na glebach ubogich (nieużytkach) oraz zdegradowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie