MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co we wrześniu w ogrodzie?

ATA
Wrzesień to pora rozsadzania piwonii.
Wrzesień to pora rozsadzania piwonii. M. Stępnik
Wrzesień to pora sadzenia roślin i ich rozmnażania. Trzeba też pomyśleć o ochronie przed pierwszymi przymrozkami.

Najwięcej pracy mamy jednak w części ozdobnej ogrodu.

Cały wrzesień można sadzić truskawki. Im wcześniej to zrobimy tym większe plony otrzymamy w przyszłym roku. Wybieramy różne odmiany - wczesne, średniowczesne i późne - aby zbierać owoce jak najdłużej. Można posadzić również odmianę selva powtarzającą owocowanie jesienią.

Przygotowujemy miejsca pod sadzenie drzew i krzewów owocowych. Odchwaszczamy i nawozimy obornikiem lub kompostem oraz nawozami mineralnym zawierającymi potas i fosfor. Te pierwiastki ułatwią później ukorzenianie się roślin.

W warzywniku

W warzywniku w pierwszej dekadzie września można jeszcze siać rzodkiewkę. W razie wystąpienia przymrozków, co po koniec września jest możliwe, zagonek należy przykryć agrowłóknina.

Dzielimy kępy szczypiorku i cebuli siedmiolatki - wrzesień to dobra pora na ich rozmnażanie. Śledzimy również prognozy pogody i jeśli pojawią się zapowiedzi o przymrozkach należy zebrać plony dyniowatych jak kabaczki, cukinie, patisony, dynie oraz psiankowanych czyli pomidory.
Wśród kwiatów

Najwięcej pracy mamy w części ozdobnej ogrodu. Aby wiosną przyszłego roku tonął on w kwiatach należy jesienią umieścić cebulki w glebie. Teraz sadzimy krokusy i hiacynty, pod koniec września i na początku października irysy holenderskie. Sadzimy też śnieżyczki, śnieżyce, rannik - one zakwitną jako pierwsze już w lutym i marcu, następne będą puszkinie, irysy prążkowane i śnieżniki. Irys syberyjski i psi ząb zakwitnie w kwietniu a zaraz po nim różne odmiany szafirków, które będą zdobiły ogród w maju. W drugiej dekadzie września można sadzić lilie azjatyckie i trąbkowe.
Pod koniec września wykopujemy bulwy roślin, które nie mogą zimować w gruncie: mieczyków, tygrysówki, jaskra azjatyckiego czy zawilca wieńcowego. Po pierwszych przymrozkach wyciągamy z ziemi bulwy dalii i begonii bulwiastej.

Do połowy września rozsadzamy piwonie, dzwonki bylinowe, bergenie. W drugiej dekadzie miesiąca do gruntu sadzimy rośliny dwuletnie jak bratki, stokrotki, niezapominajki, malwy, dzwonki czy goździki brodate, które zakwitną w przyszłym roku. W razie wystąpienia przymrozków usuwamy z balkonów fuksje, datury i inne rośliny wieloletnie, które chcemy zachować na przyszły rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co we wrześniu w ogrodzie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie