MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej opłat za jazdę autostradą A4

Bartosz Gubernat
20.07.2016 rzeszow autostrada a4 odcinek rzeszow jaroslaw otwarta otwarcie a4 fot krzysztof kapica
20.07.2016 rzeszow autostrada a4 odcinek rzeszow jaroslaw otwarta otwarcie a4 fot krzysztof kapica Krzysztof Kapica
Na autostradzie między Dębicą a Korczową ma powstać siedem stacji paliw i trzy hotele.

A4 między Krakowem a Korczową to najnowsza część autostradowego połączenia łączącego wschodnią i zachodnią granicę Polski. Na odcinku z Krakowa, do granicy z Niemcami, przejazd jest płatny. Na wschód od stolicy Małopolski kierowcy jeżdżą na razie bezpłatnie. Głównie dlatego, że jezdnia nie spełnia na razie standardów drogi płatnej. Chociaż pod względem drogowym jest skończona, wciąż nie ma tutaj stacji paliw i miejsc noclegowych.

Zatankujesz i odpoczniesz

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił właśnie przetarg na dzierżawę siedmiu miejsc obsługi podróżnych. Są zlokalizowane na odcinku między węzłami Dębica Wschód i Korczowa. Jak wylicza Joanna Rarus z GDDKiA, przy każdym z nich najemcy będą musieli postawić stacje paliw. - W trzech miejscach wymagamy także budowy miejsc noclegowych. Mają powstać na MOP-ach Paszczyna Północ, Pawłosiów i Hruszowice – wyjaśnia Joanna Rarus.

Stacje z parkingiem i miejscem do odpoczynku zaplanowano na MOP Chotyniec, Cieszacin, Łukawiec i Paszczyna Południe. Drogowcy na oferty od firm zainteresowanych prowadzeniem tu biznesu czekają do końca maja. W poprzednich przetargach nie udało się ich wynająć.

- Ostatni przetarg, mimo atrakcyjnych warunków na dzierżawę, zakończył się bez rozstrzygnięcia w połowie ubiegłego roku. Dotychczas udało się nam wydzierżawić tylko MOP Palikówka, zlokalizowany na wschód od Rzeszowa. Orlen wybuduje tutaj stację paliw oraz restaurację i hotel – mówi Joanna Rarus.

Zdaniem ekonomistów wynajęcie pozostałych placów może się jednak okazać trudne, przede wszystkim ze względu na bliskość tanich stacji paliw na Ukrainie. Fachowcy przekonują, że polskie koncerny naftowe nie chcą inwestować milionów złotych w budowę punktów sprzedaży, obok których kierowcy będą przejeżdżać samochodami zatankowanymi przed polską granicą, znacznie taniej. GDDKiA chce skusić najemców obniżką opłat i umowami dzierżawy na 20 lat, z możliwością przedłużenia o kolejnych 10 lat.

Opłaty coraz bliżej

Po zagospodarowaniu miejsc obsługi podróżnych A4 będzie spełniać już wszystkie wymogi, które pozwolą na wprowadzenie tutaj opłat za przejazd. Na naszym odcinku od razu zostanie wprowadzony elektroniczny system poboru należności, który jest już opracowywany. Zacznie działać jednak nie wcześniej, niż w 2019 roku.

Ile zapłacimy? Podkarpacko – małopolski odcinek A4 nie zostanie oddany w zarządzanie koncesjonariuszom, dlatego stawki za przejazd będą takie same, jak na innych odcinkach, którymi opiekuje się GDDKiA. W tej chwili to 10 groszy za kilometr dla samochodów osobowych i 5 groszy dla motocykli.

Autostrada A4 przejezdna w całości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Coraz bliżej opłat za jazdę autostradą A4 - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie