Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. To inwestycja za 600 mln złotych [WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
Na Podkarpaciu, jedynym regionie w kraju, nie ma wyodrębnionego ośrodka pediatrycznego. Ma się to jednak zmienić. W Rzeszowie powstanie Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej.

- Szpitale pediatryczne mają województwa o znacznie mniejszej liczbie mieszkańców - mówi Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska, zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. - Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma objąć specjalistyczną opieką ponad 20 proc. populacji Podkarpacia - czyli 400 tys. dzieci i młodzieży.

I dodaje, że najwięcej zakresów pediatrycznych zarówno w lecznictwie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym w województwie skupia Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie.

- To największy szpital na Podkarpaciu, pełniący do tego role centrów urazowych dla dorosłych i dla dzieci - mówi Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska. - Pomimo wielu realizowanych inwestycji nadal nie mamy wystarczającego zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i zaplecza diagnostycznego, odpowiedniej liczby stanowisk intensywnej opieki dla dzieci i dziecięcego SOR-u. Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej - strategiczna inwestycja dla Podkarpacia - ma to zmienić.

Barbara Rogowska, dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie podkreśla, że taki ośrodek jest bardzo potrzebny.

- W naszym regionie nie ma takiego miejsca, które byłoby przeznaczone tylko dla dzieci - zaznacza. - Owszem, KSW nr 2 ma sześć oddziałów pediatrycznych, ale brakuje kardiologii, laryngologii, OIOM-u dziecięcego.

Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej według harmonogramu ma rozpocząć się w 2025 roku i zakończyć w 2029
Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej według harmonogramu ma rozpocząć się w 2025 roku i zakończyć w 2029 Wizualizacje

Etap opracowania dokumentacji został zakończony

Budowa PCMD według harmonogramu ma rozpocząć się w 2025 r. i zakończyć w 2029 r. Całkowita powierzchnia wyniesie ponad 42 tys. mkw.,a wartość inwestycji według aktualnego kosztorysu to 600 mln zł.

- 12 października otrzymaliśmy pozwolenie na budowę - dodaje dyrektor szpitala.

PCMD będzie budynkiem trzykondygnacyjnym w zwartej bryle z trzema wewnętrznymi patiami doświetlającymi oddziały i ciągi komunikacyjne. Będzie połączony z istniejącymi budynkami szpitala łącznikami na parterze i I piętrze.

Pierwsza kondygnacja to część przeznaczona dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i przychodni. Druga obejmie obszar zabiegowy i diagnostyczny, a w trzeciej znajdą się kliniki pediatryczne z odcinkami leczenia jednego dnia.

Na budynku będzie lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego połączone bezpośrednio z SOR-em dziecięcym.

W ramach PCMD powstanie Podkarpackie Centrum Monitorowania Zdrowia Dzieci i Młodzieży z centrum monitorowania zdalnego pacjentów. Obejmie pracownię telemedycyny: w diabetologii, neurologii, rehabilitacji, kardiologii oraz pracownię telekonsultacji. Ta umożliwi telekonsylia międzyszpitalne w zakresie oddziałów pediatrycznych wszystkich podspecjalizacji na Podkarpaciu, z możliwością oceny wyników badań diagnostycznych oraz oceny klinicznej pacjenta. Będzie też można organizować telekonsylia międzykliniczne np. w zakresie transplantologii.

Ośrodek ma prowadzić Podkarpacki Rejestr Chorób Dzieci i Młodzieży (otyłości, cukrzycy, schorzeń kardiologicznych, genetycznych, chorób rzadkich itd.), co pozwoli na poprawę profilaktyki chorób dziecięcych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz bliżej Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. To inwestycja za 600 mln złotych [WIDEO] - Nowiny

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie