MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wiernych w kościołach

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił wyniki badań naszego uczestnictwa w życiu kościelnym

W naszej diecezji

W naszej diecezji

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podaje, że 39,6 procent wiernych z diecezji sandomierskiej deklarowało w 2011 roku uczestnictwo w niedzielnych mszach świętych.

Wciąż odnotowywana jest tendencja spadkowa wiernych uczestniczących regularnie w mszach świętych, a także osób przyjmujących komunię świętą. Duchownych cieszy liczba "zero" w rubryce akty apostazji, czyli odstępstwo od wiary, porzucenie chrześcijaństwa.

W Polsce w 2011 roku na niedzielne nabożeństwa przychodzi 40 procent wiernych. Komunię Świętą przyjmuje, co piąty.

REGIONALNIE

Które regiony naszego kraju są najbardziej pobożne? Jak wygląda sytuacja Kościoła katolickiego w diecezji sandomierskiej, która częściowo obejmuje również północne Podkarpacie.?

Tradycyjnie najbardziej pobożni są katolicy Polski południowo-wschodniej. Ponad 68 procent wiernych z diecezji tarnowskiej przychodzi w niedzielę do kościoła, a Komunię przyjmuje 23,5 procent z nich. 62,7 procent wiernych przychodzi do kościołów diecezji rzeszowskiej, a przemyskiej 60,2 procent. Wszędzie odnotowano spadek wiernych. Jeszcze w 2010 roku wynik diecezji tarnowskiej wynosił 70,5 procent.
A gdzie jest najgorzej? W okolicach Łodzi, gdzie Instytut wykazał 25,8 procenta wiernych na nabożeństwach. Diecezja szczecińsko-kamieńska, tam na msze przychodzi zaledwie 26,1 procent wiernych. Nieco lepiej jest w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - 26,6 procent, diecezji sosnowieckiej - 27,1 procent, ale tutaj Komunie przyjmuje 10,2 procent wiernych.

Północne Podkarpacie wchodzi w skład diecezji sandomierskiej. I tutaj odnotowywana jest tendencja spadkowa. W 2010 roku w mszach brało udział 43,6 procent wiernych, a w 2011 roku jest to już tylko 39,6 procent. Podobnie jest z przyjmowaniem Komunii Świętej - 16,2 procent w 2010 roku, a w 2011 roku - 14,8 procent.

- To idzie w parze z tendencjami ogólnopolskimi, bo w skali kraju w porównaniu z ubiegłym rokiem również odnotowaliśmy spadek dominicantes o 1 procent - wyjaśnia ksiądz Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który przeprowadzał liczenie wiernych. - Ale nie mówimy o jakimś wielkim załamaniu wiary, spadek jest niewielki i stopniowy.

DLACZEGO?

O tym, że wiara katolicka przechodzi kryzys mówiło już wielu duchownych i publicystów religijnych. Dziennikarz religijny, twórca stacji Religia.tv, Szymon Hołownia przyznał podczas spotkania w Tarnobrzegu, że "nadchodzą pogańskie czasy".

Socjologowie nie używają, tak mocnych słów, ale przyznają, że z Kościołem katolickim nie jest dobrze. - Obok wciąż bardzo licznej w naszym regionie rzeszy katolików, głęboko wierzących i praktykujących, poszerza się grupa osób, które z wiarą są związane już tylko kulturowo. To znaczy, że ludzie ci są przywiązani do wartości, jakie niesie chrześcijaństwo, obchodzą Wielkanoc i Boże Narodzenie, ale już na co dzień i w niedzielę nie chodzą do Kościoła. W ich życiu nie ma miejsca na modlitwę - wyjaśnia doktor Leszek Gajos, socjolog z Rzeszowa.

Według autorów raportu spadek ilości wiernych na mszach jest spowodowany głównie zmianami społecznymi i demograficznymi. Między innymi migracje do dużych miast, które osłabiają więzi rodzinne, kształtujące wiarę, wzrost dobrobytu, oddziałującego na sferę wartości i wreszcie współczesny sposób wychowania, w którym rodzice decyzję o praktykowaniu zostawiają dzieciom.

APOSTAZJE

W 2010 roku Kościół "opuściło" 459 osób, najwięcej w archidiecezji warszawskiej - 105, krakowskiej - 74 oraz warmińskiej - 44. W najbardziej konserwatywnych rejonach kraju nie odnotowano aktów apostazji. "Zero" w tej rubryce widnieje między innymi przy diecezji sandomierskiej.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego monitoruje niedzielne praktyki wiernych od 1979 roku. W swoich statystykach uwzględnia odsetek osób, które przyszły do kościoła w dzień liczenia wiernych czyli dominicantes (z łaciny dominica - niedziela) oraz procent osób, które przyjęły komunię communicantes.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie