Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej bezdomnych w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Kiedy brakuje łóżek w pokojach, dla bezdomnych mężczyzn robi się miejsca do spania na korytarzu albo w świetlicy
Kiedy brakuje łóżek w pokojach, dla bezdomnych mężczyzn robi się miejsca do spania na korytarzu albo w świetlicy Zdzisław Surowaniec
Osoba bezdomna, która zgłosi się do schroniska w okresie zimowym zawsze otrzyma pomoc w postaci środków czystości, możliwości skorzystania z kąpieli, gorącego posiłku czy odzieży. Jeśli osoba bezdomna jest pod wpływem alkoholu jest umieszczana w policyjnej izbie zatrzymań do wytrzeźwienia, a później kierowana do schroniska.

W wyniku braku miejsc w pokojach z pietrowymi łóżkami, osoby przebywające w obiekcie śpią na świetlicy i korytarzu. Wśród nich są mężczyźni z gmin ościennych. Odkąd nastały mrozy nad ich bezpieczeństwem czuwa również policja, patrolując tereny gdzie bezdomni mogą przebywać lub te wskazane przez mieszkańców. Dzięki temu od lat nie ma ofiar. Nie wszyscy decydują się na skorzystanie z pomocy, a głównym powodem odmowy jest alkohol, którego nie można w schronisku spożywać.

Rozwiązaniem tej sytuacji byłaby planowana od lat rozbudowa schroniska. A ta nie odbędzie się bez dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Po modernizacji miałoby powstać 60 miejsc w ramach zlokalizowanej na poddaszu noclegowni. Byłoby to oddzielne skrzydło, dobudowane do już istniejącego obiektu, w którym mieściłaby się kuchnia ze stołówką, magazyny i gdy starczy miejsca pokój do rehabilitacji. Inwestycje oszacowano na około 2 miliony złotych.

Niestety osób bezdomnych w Stalowej Woli jest coraz więcej. Do niedawna było to charakterystyczne dla dużych aglomeracji. Według danych na terenie Stalowej Woli przebywa około 80 bezdomnych mężczyzn. Co roku ta liczba się zwiększa. Pojawiają się coraz to młodsi. Z pomocy stalowowolskiego schroniska korzysta rocznie około 80 bezdomnych głównie z terenu miasta i województwa podkarpackiego. Są to mężczyźni w wieku od 20 do 75 lat, posiadający różne schorzenia, uzależnieni od alkoholu, narkotyków, hazardu, bez rodziny, albo z rodziną, ale nie utrzymujacy z nimi kontaktu, często wchodzący w konflikt z prawem.

W placówce mogą liczyć nie tylko na dach nad głową, ale i wyżywienie środki czystości oraz kontakt z lekarzem rodzinnym. Dyżuruje psycholog i terapeuta. Każdy mieszkaniec schroniska jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy, co pozwala na aktywne poszukiwanie zajęcia, uczestnictwo w kursach zawodowych oraz organizowane raz na rok spotkania z doradcą zawodowym. bardzo rzadkim przypadkiem jest wychodzenie z bezdomności, kiedy ktoś sie usamodzielni i znajdzie sobie własny dom. Ale wśród bezdomnych są także utalentowani mężczyźni. Jeden z nich potrafi grać na harmonii i dał koncert w Miejskim Domu Kultury podczas programu poświęconego bezdomności.

W Stalowej Woli pomoc osobom bezdomnym od 25 lat świadczy Koło Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta, które oprócz schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzi Dom Dziecka „Ochronka” przy ulicy Wałowej oraz mieszkania chronione dla dorosłych wychowanków domu dziecka.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie